Jaké výhody přináší ranní sex?

Lucie Bryndová

Nedovedete si představit začátek dne bez šálku lahodné kávy a myslíte si, že už nemůže po ránu existovat nic lepšího? No, něco by se přece jen našlo. Co takhle začít den s úsměvem na rtech a se slastným pocitem? Nezní to jako to nejhezčí ráno, jaké můžete prožít? Pak zkuste odstartovat den milováním se svou drahou polovičkou a uvidíte, že se budete během celého dne nebo minimálně v průběhu dopoledne dívat na svět trošku jinýma očima. A co ještě vám může ranní sex přinést?

  1. Den bez stresu. Máte to teď s příchodem nového roku v práci nebo ve škole náročnější a už jen pomyšlení na to, co všechno budete muset během dne zvládnout, vás děsí? Zkuste si zpříjemnit den ranní dávkou příjemného sexu. Ten vám pomůže snížit hladinu vašeho stresového hormonu – kortizolu – a tím i krevního tlaku a cukru, jejichž hodnoty jsou na hladině kortizolu závislé.
  2. Ranní rozcvičku. Není to sice běh na deset kilometrů ani tím nenahradíte hodinu v posilovně nebo lekci jógy, ale pořád je to pohyb, a to se počítá. V průměru spálíte během jedné ranní rychlovky zhruba 75 kalorií, což se rovná menší procházce. A to už zní hezky. No a pocity po sexu jsou těm po cvičení velmi podobné. Tak je jen na vás, co si vyberete.
  3. Nejlepší erekci. Jestli jste se nedali jako malí na modlení, pak je vám asi jasné, že po ránu to jde u chlapů i bez námahy. A není to jen pěkným snem nebo pohledem na partnerčino nahé tělo. Za všechno může testosteron, který je zodpovědný za ztopoření penisu. Největší hladiny dosahuje totiž právě v ranních hodinách. Kromě pořádně pevné chlouby přináší testosteron také zvýšené libido, takže už asi chápete, proč se to pánům po ránu fakt líbí.
  4. Zlepšení kognitivních schopností. Myslíte, že kromě posílení svého těla a upevnění vztahu už milováním nic dalšího zlepšit nelze? Omyl. Sex je perfektní také pro posílení vaší paměti. Během něj se uvolňují některé neurotransmitery (chemické látky, které se uvolňují z nervového zakončení) a hormony, zejména dopamin, který umožňuje přenos impulsů v některých částech mozku. Přerušení těchto drah je spojeno se vznikem Parkinsonovy choroby, schizofrenie nebo bipolární poruchy.
  5. Lepší imunitu. Jasně, můžete říct, že vitamin C nebo studená sprcha imunitu zaručeně posílí taky, ale milovat se se svým miláčkem je o něco lepší způsob, jak ji posílit, ne? Obdobně jako si už při samotném líbání vyměňujete se svým protějškem bakterie, dochází ke stejné výměně i v rámci jiných tělesných tekutin. Tahle malá výměna vám pak pomůže zajistit lepší obranyschopnost proti bakteriím nebo virům.
  6. Mladistvý vzhled. Také pořád hledáte elixír mládí podobně jako císař Rudolf Druhý a stále bez úspěchu? Právě jste ho našli. Je jím ranní milování. Váš vlastní recept na věčné mládí! Podle některých odborníků pomáhá sex uvolňovat oxytocin, beta endorfiny a další protizánětlivé látky. A jeden starší výzkum BBC prokázal, že lidé, kteří se milují alespoň třikrát týdně, vypadají o několik let mladší než ti, kteří mají sexu méně. S denní dobou to příliš nesouvisí, ale to vůbec nevadí, viďte?