Jaký je ideální věkový rozdíl mezi partnery?

Lucie Bryndová

Máte kolem sebe přátele, kteří mají podobně staré partnery, jako jsou oni sami, ale vy pořád nějak vybočujete z řady? Máte mladšího partnera nebo naopak o dost staršího? Pokud vám to tak vyhovuje, užívejte si to. Vůbec se nenechejte odradit tím, že jste jiní.

Vztahy jsou natolik rozmanité, že určovat, co je správné a co nesprávné, snadno nejde. Najdou se dva stejně staří partneři, kteří spolu spokojeně prožijí celý život, jiní jsou od sebe vzdáleni klidně i dvacet let a mají taky spokojený vztah.

Číslo pro ideální věkový rozdíl partnerů neexistuje. Je mnoho různých výpočtů pro optimální rozmezí věkové vzdálenosti, ale ty jsou pouze orientační. Někdy se zkrátka stane, že se potkají dvě spřízněné duše, které se nachází na stejném místě a ve stejném čase, jindy ale může k takovému spojení dojít po letech hledání nebo vůbec nikdy.

Nestyďte se

Buďte proto šťastni i za to, že se to vůbec někdy stane. Ať už je mezi vámi rozdíl pět, deset nebo třeba dvacet pět let. Důležité je, abyste druhého opravdu milovali, respektovali, nesoudili, sdíleli s ním stejné hodnoty, zájmy a radost ze života. Každý je jiný a co může být pro jednoho ideální, to je pro druhého nepředstavitelné.

Můžete být rádi, že žijete v době, kdy je společnost vůči větším věkovým rozdílům tolerantní. Společnost také přijímá různorodá partnerství a rodiny. Nejen napříč věkovými skupinami, ale také mezi pohlavími. Doba je abnormalitám nakloněna a tak se za svou lásku nemusíte stydět.

Podle průzkumů je ideální věkový rozdíl zhruba čtyři roky a společnost toleruje věkové rozmezí zhruba patnáct let. To jsou ale čísla pouze orientační.

Ideál?

Kdyby vás přece jen zajímalo, jak si „ideální“ věkový rozdíl vypočítat, můžete vyzkoušet snadnou pomůcku:

Maximální ideální věk partnera: Od svého věku odečtěte číslo sedm a výsledek vynásobte dvěma.

Nejnižší možný věk partnera: Svůj věk vydělte dvěma a poté přičtěte číslo sedm.