Jaký vliv na nás mají různé barvy světla aneb proč nepodceňovat světelnou terapii

Lucie Bryndová

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak mohou naše chování, náladu i množství energie, kterou máme, ovlivnit různé odstíny světla, kterému se v během dne vystavujeme? Které světlo je pro nás nejlepší, pokud chceme odpočívat, a které v případě, že chceme mít v průběhu dne dostatek energie?

  1. Modré světlo jako životabudič. Cítíte se neustále unavení a bez energie? Nechcete do sebe lít denně litry kávy nebo energiťáků? Určitě jste slyšeli o tom, že byste se před spaním neměli příliš dívat do telefonu, počítače nebo tabletu. Právě modré světlo, které naši chytří pomocníci vydávají, blokuje v těle přirozenou výrobu melatoninu, hormonu, který je odpovědný za náš spánek a tak můžeme mít problémy s usínáním i celkovou kvalitou spánku. Jak modré světlo ale využít tak, aby nám přes den dodávalo energii v noci jsme klidně a spokojeně spali? Jednoduše. Vystavujte se modrému světlu během dne. Snažte se trávit co nejvíce času na přirozeném denním světle a se západem sluníčka se vyhýbejte práci na počítači, brouzdáním po internetu na telefonu nebo sezení v nevhodně osvětlených místnostech.
  2. Červené světlo pro uzdravení. Červené světlo pak přináší opačné účinky. Červená barva signalizuje lidskému mozku, že je večer, a povzbudí ho k produkci melatoninu. Ideální je vystavovat se mu v momentě, kdy se chystáme jít spát. Vhodné je také před tréninkem, kdy má minuta až pět minut strávených na červeném světle vliv na zvýšení fyzické síly a snížení bolesti. Proto se s ním často můžete setkat ve fitness centrech. Terapie červeným světlem se doporučuje také těm, kteří trpí na migrény. Infračervené světlo se pak používá pro podporu vylučování toxinů z organismu. Infračervené světlo se dostává až ke kosternímu svalstvu a stimuluje mitochondrie k produkci většího množství ATP (látky, která dodává buňkám palivo).
  3. Zelené světlo uleví od bolesti. Pastvou pro oko je pak světlo zelené, které pomáhá snižovat chronickou bolest až o šedesát procent (podle studie časopisu Pain) a účinky mohou trvat až po dobu devíti dní. Sledování zeleného světla vede k nárůstu tvorby enkefalinů (látky, které se uvolňují při fyzické zátěži) v těle, které zabíjejí opioidy, látky podobné chemikáliím. Zelené světlo má vliv také na zánět, který je právě za chronickou bolest často zodpovědný. Sice ještě bude chvíli trvat, než vědci přijdou na to, jak dlouho a jak často se zelenému světlu vystavovat, aby mělo na chronickou bolest co nejlepší účinek, ale už teď výzkum naznačuje, že hodina nebo dvě denně strávené na zeleném světle (ať už si ho vyrobíme pomocí zelené žárovky v lampě nebo nošením brýlí vybavených zelenými optickými filtry), může ulevit od chronické bolesti.