James Bay, Years & Years a Låpsley – silná trojka roku 2015

andreasafarova

Jejich talent vyplul na povrch ve sprše i v hospodě. Patřili k teenagerům, co snili o vyprodaných klubech, na rozdíl od nich však dokázali talent protáhnout ven z pokojíčků. Nyní je hudební odborníci pasují do rolí spasitelů světové hudební scény. Představujeme Years & Years, Jamese Baye a Låpsley, vítěze a finalisty ankety BBC Sound of 2015.

Years & Years: Teď to nesmíme pohnojit

Jaká je šance, že se 139 producentů, dýdžejů, moderátorů, kritiků, redaktorů a uznávaných bloggerů shodne na jednom sólistovi nebo uskupení, který má šanci oslovit v nadcházejícím roce široké publikum? Pravděpodobnost 139:0 je takřka nereálná. K přesvědčení větší části poroty prestižní talentové soutěže BBC Sound of 2015 však stačil elektrizující vokál a vodivá elektropopová textura.

Years & Years – to je toxická kombinace prudké živočišnosti a energie. K zamoření hudebních redakcí však jen toto nestačilo. Kapele kromě hereckých vazeb zpěváka a klávesisty Ollyho AlexanderaJeremym Irvinem (Velké naděje), Benem Whishawem (Peter and Alice) či Judi Denchovou pomohla i špetka štěstí. Bez toho by se řetězec setkání a náhod zpřetrhal a trojice by kupříkladu nikdy nepřevzala žezlo ankety po Samu Smithovi, dnes nominovaném na Grammy i BRIT Awards, jemuž – skoro až osudově – předskakovala na vyprodaných turné. Pohádkový příběh o zrodu kapely jako by byl nezbytným předpokladem zářivé budoucnosti: trio se stmelilo v roce 2010 poté, co australský baskytarista Mikey Goldsworthy, čerstvě nastěhovaný do Londýna, narazil na internetu na hráče na syntezátor Emreho Turkmena a slyšel Ollyho zpívat ve sprše. Stačilo už jen nalézt správný poměr přísad ze vzorů jako Stevie Wonder, Joni Mitchell či Diplo, vydat debutový singl I Wish I Knew. A úspěch byl doma.

Skupinu si našel prestižní francouzský label Kitsuné a o tři roky později, v roce 2014, i vydavatelství Polydor. Závěr minulého roku i začátek toho letošního si jistě mezi všemi těmi myšlenými v názvu pořádně vyznačila. „Přemýšlet o tom, jestli budeme stejně úspěšní jako všichni předchozí vítězové ankety, není dobrý nápad. Je lepší držet se při zemi a snažit se dělat tu nejlepší hudbu, jakou můžeme,“ prokazují hudebníci pokoru.

Years & Years plánují vydat do konce roku debutové album a odehrát britské turné. To je mimochodem již tři měsíce dopředu vyprodané. Chytlavý elektropop s prvky devadesátkového R&B a pop housu Years & Years zkrátka přikládá do ohně v žilách. „Lidi teď budou poslouchat, co děláme, tak to nesmíme pohnojit. Musíme z toho vytěžit maximum,“ dodává kapela.

James Bay: Ten s kloboukem, co předskakoval The Rolling Stones

Z druhého místa v prestižní britské anketě nemůže být James Bay zklamaný. A už vůbec ne po výhře ceny Critics‘ Choice v rámci BRIT Awards, která, jak už název prozrazuje, putuje z rukou odborníků. Vůbec se zdá, že dlouhovlasého písničkáře s whiteovským kloboukem hltá v posledních měsících celý svět.

Mediální ohlas zřejmě jen tak neopadne. Čtyřiadvacetiletý rodák z hrabství Hertfordshire sice nemá moc zkušeností, už ale rozumí principu správného načasování – debutové album Chaos and The Calm vydá na labelu Republic 23. března, ještě pořád jen chvíli po úspěchu v anketách. Na tracklistu zazáří především nadčasové singly Hold Back the River a Let It Go, posvěcený Taylor Swiftovou. Říkáte si, co americká popstar pohledávala na stejném místě jako začínající písničkář? Přišla se podívat na koncert Hoziera. A zanechala na něm konsternovaného předskokana Baye, jemuž citovala nejoblíbenější pasáže zmíněné písně.

Je to právě soudobá generace písničkářů v čele s Jakem Buggem, Georgem EzrouTomem Odellem a jmenovaným Hozierem, do níž hudební redaktoři Baye zařazují. Ódám na jeho lehké, v mnoha ohledech tradiční písničkářství s vrstevnatými refrény však předcházely náročné začátky. Přetrpěl instruktážní cédéčko s názvem Jak hrát na kytaru a posléze i hodiny pod vedeím lektora. Smysl našel až v lekcích na YouTube. A právě tento kanál nabídl lidem z newyorského labelu video s Bayem a jeho kytarou v hospodě The Abbey Tavern. Vydavatelé ho za pár týdnů pozvali za oceán na pokec.

Co víme o tomto písničkáři na počátku roku 2015? Má tři EP, které ústé do slibné desky. Předskakoval Hozierovi i The Rolling Stones (v Hyde Parku v roce 2013), natočil Burberry Acoustic Session, zahrál naživo na jejich přehlídce, vlastní jednu cenu a navíc další finálové umístění. K naplnění proroctví má velmi blízko.

Låpsley: James Blake v sukni

A obří talent je rovněž Låpsley. Byla nominovaná, žádnou anketu ale nevyhrála. Ovšem čtyři dny před vyhlášením výsledků vydala druhé EP Understudy. A je tak skvělé, že považujeme za nutnost ho do našeho přehledu zařadit.

…ale úplně nejkrásnější je takhle starší píseň:

Osmnáctiletá Britka Holy Lapsley Fletcherová, které vzezřením i kroužkem nad uměleckým jménem připomíná potomka seveřanů, si ve čtyřpísňové nahrávce tak trochu hraje na schovávanou. Jestliže v soulem a R&B načichlé skladbě Falling Short a popové Brownlow evokuje ženskost a jemnost Jessie Ware, v 8896 čaruje po vzoru kolegyně z XL Recordings FKA Twigs  melodický minimalismus a nakonec přitahuje sluchy syrovým orzolekovským vokálem. Je to zkrátka takový James Blake v sukni. Jistěže se nabízí připomínka ohledně zaměnitelnosti se slavnějšími umělci. Schopnost skládat songy a natočit je doma v ložnici v takové hloubce a kvalitě, že je musíte pouštět znovu a znovu, ale zatím vítězí.

Rada na závěr – nelamte si hlavu s identifikací onoho mužského hlasu. Žádný tam totiž není. Video pod textem může napovědět.

Témata:,