Jan Bendig ze SuperStar: Jednou bych chtěl zkusti bydlet ve Španělsku

Hana-Slivova

Před půl rokem byl v televizi každý týden. Finalista Česko Slovenské SuperStar Jan Bendig (16) patřil mezi nadšené a zároveň vynervované a hodně emotivní zpěváky, kteří oplakávali svůj postup i vypadnutí každého kamaráda. Skoro dětské nadšení z každého zpívání - tentokrát spíš po obchoďácích a náměstích - i z popisování toho, co ho čeká, mu zůstalo. Navíc natáčí poprockovou desku, přijali ho na konzervatoř a chystá se na role ve filmu. A první singl mu napsala Jana Kirschner.

Finalistům SuperStar teď vychází CD Nové hity 2010. Jaké bylo, Honzo, natáčení, jsi v kontaktu s někým ze soutěže?
Natáčení bylo fajn, vlastně celou dobu od SuperStar jsem v kontaktu a volám si s Monikou Bagárovou, Denisem Lachem, Markétou Konvičkovou, Martinem Chodúrem a Leonou Šenkovou. Třeba Martin se od soutěže hodně posunul, zpívání si hodně užívá. Konečně je to vidět, před tím se mi zdálo, že neprojevoval city.

Slyšel jsi jeho desku? Co na ni říkáš?
Je výborná. A singl Let´s Celebrate je skvělý, má chytlavý refrén, který si pokaždé, když ho slyším, zpívám.

Tvá písnička na desce Nové hity 2010 je trošku víc popová, než na tebe v SuperStar bylo zvykem. V jakém stylu bude tvoje deska?
Bude poprocková. Má vyjít na podzim, 15. června půjde ven singl.

Jan BendigPíšeš si na ní texty nebo hudbu?
Dělám si muziku, texty ne. Třeba ten singl pro mě napsala Jana Kirschner.

Jak jsi se dostal ke spolupráci s Janou?
Její manažer, Josef Šebo, mi produkuje desku. Musím mu moc poděkovat, protože bez něj bych to album nenatočil. Možná, že nakonec bude i mým manažerem. Má o mě zájem.

Dobré texty pro začínající zpěváky bývají v Česku docela problém. Bereš všechno, co ti textaři pošlou, nebo vybíráš?
Určitě vybírám. Nad každým textem jsme seděli ve studiu, a když se mi něco nelíbilo, okamžitě jsem řekl, ať to změní. Když se mi něco nelíbí, dám to najevo, v tom jsem hodně upřímný.

Zkoušel jsi psát nějaké texty sám?
Já mám s texty problém. Zkoušel jsem psát v angličtině, ale v češtině mi to nejde. Moc ji neovládám, nenaskakují mi v ní rýmy.

S rodiči jsi byl dva roky v Anglii.  „Zůstala“ ti angličtina z té doby?
V Anglii jsem chodil do školy a stačilo půl roku, abych začal rozumět. Dával jsem si dohromady slovíčka a za chvíli jsem se všude domluvil. Na jedenáctiletého bráchu mluvím doma pořád anglicky a táta nadává, ať toho necháme, protože sám moc anglicky neumí. Mně se ale anglicky mluví moc dobře.

Podívejte se na Jana Bendiga na castingu SuperStar

Chtěl bys někdy žít v cizině?
Já se doma cítím tady, ale určitě bych chtěl zkusit bydlet ve Španělsku.

Proč zrovna ve Španělsku?
Protože je tam skvělá hudba, taková živá, trochu podobná té romské. A žije se tam večer, což se mi líbí, já večer rád zpívám a tančím.

Na webu máš na červen řadu vystoupení. Co je to za akce, jsou to klasické koncerty, nebo vystupování po obchoďácích a podobně?
Koncert se tomu zatím nedá říct, protože teď zpívám písničky ze SuperStar. Můj koncert to bude až ve chvíli, až budu zpívat písničky z desky. Jsou to vystoupení po obchoďácích, soukromé akce a různé festivaly, takové ty městské koncerty a tak.

Jak takové vystoupení vypadá? Zpíváš na halfplayback?
Ano. Nemůžu si ale stěžovat, pokaždé, když někde zpívám, mám plno. Musím za to  mým fanouškům poděkovat. Jsem rád, že je bavím a že na mě chodí.

Jan BendigMáš  nějakého manažera? Nebo se o tebe i v tomhle směru stará rodina?
Zatím se o mě stará táta, ale manažer bude.

Jak to táta zvládá?
Táta mi vždycky vysvětlí, co je to za akci, a zeptá se mě, jestli na ni chci jít. Beru skoro všechny akce kromě klubů a diskoték. Bývají pozdě večer a může to být dost nebezpečné, někde ani nemají securiťáka.

Při SuperStar jsi dodělával základní školu…
…ještě ji dodělávám. Jde to pomalu. Všechny předměty mi jdou, jenom matika ne. Doufám, že to uhraju alespoň na čtyřku. Ale v Praze už mě přijali na konzervatoř. Budu chodit na mezinárodní soukromou školu se specializací na herectví, zpěv a tanec.

Láká tě muzikál?
Právě že já moc muzikály nemusím, ale v zimě v jednom budu hrát.

Co to bude za muzikál?
Má se dělat tady v Praze, ale co to bude za muzikál, to vůbec nevím.

Jan Bendig ve finále SuperStar

http://www.youtube.com/watch?v=D6oHfDKrh-0&feature=related

Ale už víš, že tam budeš hrát.
Zařídil mi to pan Šebo, dozvěděl jsem se to asi před týdnem a o podrobnostech jsem s ním ještě nemluvil. Mám toho teď fakt plno.
Ještě jsem dostal roli do pohádky od Zdeňka Trošky, teď s nám mám schůzku, kde mi řekne, co přesně tam mám hrát. A v létě budu mít menší roli v jednom filmu, jmenuje se Školní výlet. Budu tam hrát dítě bohatých rodičů a budu jim dělat problémy.

Prý jste byli s Denisem Lachem v Paříži, co to bylo za akci?
Paříž byla vždycky můj sen a já tu cestu dostal jako dárek. Mohl jsem si s sebou vzít dva lidi, tak jsem vybral staršího bráchu a Denise, nejlepšího kamaráda ze SuperStar.  

Co se ti v Paříži nejvíc líbilo?
Denis chtěl pořád chodit po památkách, jenomže mě památky nebaví, ty mě baví jenom v Praze, protože to v ní znám. Mě spíš zajímaly obchoďáky a hlavně pařížská móda, takže jsem jenom nakupoval a nakupoval. A kolik jsem si pořídil párů bot (vzrušeně popisuje)! Musel jsem si tam koupit i nový kufr a ještě jsem dával poplatek za nadváhu. Teď jedeme s rodiči na dovolenou do Chorvatska, tak jsem mámě musel odpřísáhnout, že tam nic nakupovat nebudu.