Jan Budař: Těšte se na bazén s nejkrásnějšími lidmi republiky

dejval

Spolu s Eliščiným bandem vydal Jan Budař v pořadí třetí desku Lehce probuzený. Zpívá na ní o smíření, milování, ale také o bizarních soutěžích Miss. S jednou opravdovou Miss, Terezou Chlebovskou, se Budař setkal při natáčení filmu Martin a Venuše. "Ona patří, věřím, k těm výjimkám, které mají určitou inteligenci a nadhled. Doufám," říká. Album pokřtí spolu s Evou Holubovou, tanečníkem Yemi a kupou Miss Vesmír v klubu Roxy 21. listopadu 2012.

V jedné z písniček na nové desce Lehce probuzený zpíváte, že jste „spokojenej". Jste tedy spokojen i s albem?
Tak určitě. Samozřejmě by se našlo pár věcí, které bych opravil, ale tak to budu mít vždycky. Řekl bych, že je to naše přelomové album. Což není nic výjimečného, myslím, že všechna alba všech kapel světa byla přelomová.

Musíte být spokojen i s tím, že si na desce zazpívalo tolik krásných žen…
…třeba Emma Smetana, jež je také herečkou a moderuje na Nově, nebo Elena Sonenshine, jedna z nejlepších jazzových zpěvaček u nás. Dále Andrea Buršová, herečka Divadla Husa na provázku, a Zuzana Gamboa, která patří mezi nejtalentovanější mladé zpěvačky domácí scény.

JAN BUDAŘ

Kromě hraní s Eliščiným bandem (pražský křest nové, v pořadí třetí desky Lehce probuzený proběhne 21. listopadu 2012 v Roxy) se věnuje i hraní divadelnímu (např. v Huse na provázku v představení Proměna, což je scénické provedení stejnojmenného alba Jana Budaře) a filmovému (v Martinovi a Venuši s ním kromě Miss Chlebovské účinkují i Marek Taclík nebo Kristýna Boková).  

Kdo přišel s nápadem vložit mezi písničky úryvky z různých pořadů?
Zvukový design mi pomáhal vytvořit můj kamarád skladatel David Smečka. Celá deska vlastně působí jako filmový příběh, což mě velmi baví. Album je pestrou a překvapivou exkurzí do různých zákoutí mého života. Pozorný posluchač mě díky tomu albu může poměrně hodně poznat.

Titulní song Lehce probuzený uvozuje úryvek z jednoho „věšteckého“ televizního pořadu. Proč mají tyhle pořady a vůbec nejrůznější léčitelé, věštci a šarlatáni pořád takový úspěch?
My lidi budeme vždycky toužit po štěstí a lásce, bez ohledu na věk, povolání nebo dosažené vzdělání. Asi proto je tak lákavé zavolat do televize, kde sedí zvláštní paní, která se tváří, že vidí do budoucnosti. A když nám navíc řekne, že láska je na cestě, co si přát víc. Za to ty prachy přece stojí.

V písničce se strefujete do náboženství, na vašem webu si vás fanoušci mohou pomocí tzv. konfigurátoru upravit do mimo jiné podoby Ježíše. Přidal byste do konfigurátoru i podobu proroka Mohameda?
Ta už tam přece je. Nebo vy víte, jak Mohamed přesně vypadal?

Poslechněte si Jana Budaře v YouRadiu

Přiznávám, že jsme se s Mohamedem dlouho neviděli. Zato vím, že Česká Miss Tereza Chlebovská také patří mezi krásné ženy, s nimiž spolupracujete – zahrála si s vámi ve filmu Martin a Venuše. V písni Miss Vesmír si ale ze soutěží krásy utahujete. Daroval jste jí vaše album?
Bohužel ne, neměl jsem ho u sebe, ale byl by to hezký dárek. Ona patří, věřím, k těm výjimkám, které mají určitou inteligenci a nadhled. Doufám!

Jakou roli si v Martinovi a Venuši Miss Chlebovská zahrála?
Slečnu v restauraci, co jde na záchod, a u toho jí to poměrně sluší.

Kromě hudby a herectví jste zkusil i žurnalistiku. Psal jste sloupky do Instinktu a zažil jste tak mediální realitu z pohledu novinářů. Jak se vám na druhé straně líbilo?
Od té doby, co jsem napsal první článek, mám pro novináře mnohem větší pochopení. Je to práce, někdy doslova dřina a vždy znovu mám radost, když potkám někoho, kdo má pro tu práci talent.

Ještě zpátky k desce. Brněnský křest už máte za sebou, 21. listopadu je na řadě křest pražský. Na jaké hosty se v Roxy můžeme těšit?
Album pokřtí herečka Eva Holubová a tanečník Yemi. Diváci se mohou těšit mimo jiné na nejkrásnější děvčata Prahy 1, 3 a 5, promenádu v plavkách, posvěcení kohoutkové vody přímo na podiu, videoprojekci z bazénu s nejkrásnějšími lidmi České republiky, ježíška v listopadu, veselé video Zrcadlo smíření, dojemné strachy v okamžiku nebití i nebytí, ploužák k narozeninám i dokonalé přijetí nevinnosti všech.

Nejkrásnější děvčata z Prahy 1, 3 a 5? Budou snad soutěžit o titul Miss Vesmír?
My tam dokonce několik Miss Vesmír budeme mít!

Zmínil jste nový klip Zrcadlo smíření. Jak vlastně nakonec skončilo jehně, které jste chtěl zachránit ve videoklipu k písničce Když zavřu oči?
To zůstane navždy otázkou. Takže dopadlo dobře, protože pro každého jinak.

Témata: