Výstava: Jan Kaplický dobyl svět moderní architektury tužkou a papírem

Redakce

Národní Galerie v Praze navázala na londýnskou výstavu Architectural Association Gallery a ve Veletžním paláci představuje veřejnosti méně známá díla vizionářského architekta, který by v dubnu oslavil 78 let. Výstava Jan Kaplický/ Výkresy oslavuje tradiční techniku kresby a dokazuje, že futuristické architektonické vize je možné narvhnout i bez využití digitálních technologií. Díla, pocházejí z achivů nadačního fondu Kaplicky Centre v Praze, si můžete prohlédnout až do 16. června. 

Nejstarší výkresy a koláže pocházejí jich ze 70. let a na výstavě tak najdete Kaplického práce pro Future Systems, designové studie pro Mezinárodní vesmírnou stanici NASA nebo projekt Lord’s Media Centre, oceněný prestižní Sterlingovou cenou. K Výkresům byla vydána i stejnojmenná publikace, mapující život světově uznávaného architekta, kterého si česká veřejnost pamatuje především kvůli nerealizovanému projektu Národní knihovny na Letné – známější po přezdívkou Chobotnice.

Při zahájení výstavy byl vyhlášen první ročník soutěže Kaplický Internship, který dává mladým architektům příležitost zúčastnit se stáží v předních britských studiích. (kar).