J.A.R.: Chlebíčky v Lucerně jsme neochutnali. Máme vlastní zdroje

Hana-Slivova

Kdo neměl ve velkém sále pražské Lucerny chlebíčky, ten jako kdyby tam nebyl. Až na jednu výjimku: skupinu J.A.R., která na tomto místě 17. listopadu již tradičně oslaví narozeniny. Už pětadvacáté. Slavit se bude palbou hitů, ale kdo ví, jestli nezazní i nějaká nová melodie z chystané desky. Vyjít by měla příští rok a jmenovat by se mohla Míšenci z Prahy. Za kapelu odpovídá Oto Klempíř.

Co by se muselo stát, aby J.A.R. 17. listopadu neslavili ve velké Lucerně narozeniny?
Myslím, že tohle je poslední koncert J.A.R. ve velké Lucerně. Nájem je drahý a zvuk též nebývá ideální. Příště dáme s největší pravděpodobností Lucerna Music Bar.

Na jak dlouho dopředu vlastně máte Lucernu na 17. listopad zamluvenou?
Smlouvu obnovujeme každý rok, ale za ta léta už o nás vědí. 

ZNOVU VYCHÁZÍ FRTKA

U příležitosti 25. narozenin vydává kapela J.A.R. znovu první album Frtka. Obal je mírně upravený, obsah je rozšířený o 3 bonusové skladby, které dosud na CD nikdy nevyšly. Dvě z nich – Depka a Free For Europe – se objevily pouze na LP na vůbec první domácí kompilaci toho druhu Rap – Hip-Hop – House Music v roce 1990. Frtku nahrávali J.A.R. v zakládající sestavě Roman HolýMichael ViktoříkOto Klempíř s hosty, z nichž se mnozí postupem času stali stálými hosty či členy. Na albu se objevila i skupina Kabát

Ochutnali jste někdy chlebíčky, které se v Lucerně prodávají v bufetech?
Neochutnali, protože máme vlastní chlebíčkové zdroje.

Letos tedy po dvacáté páté. Co členové J.A.R.u poslouchali, když jim bylo 25 let?
Teď mluvím jen za sebe: měl jsem rád rap, funk a novovlnné kapely. 

Jak se tenhle vkus u vás vyvinul, posunul?
K výše zmíněným žánrům jsem přiřadil fusion, šanson a jazz. Za všechna snad jen Postmodern Jukebox.

Poslechněte si J.A.R. v Youradiu

Na pražský koncert slibujete celou řadu hostů (zpráva). Hráli s vámi ve všech městech, kde slavíte narozeniny?
Ne. Jen v Brně si to byl lehce zkusit Xavier Baumaxa a dopadlo to na výtečnou.

Váš koncert je součástí listopadového Festivalu svobody. V jednom z posledních Reflexů odpovídali respondenti na otázku: Myslíte, že je v Česku více svobody než před dvaceti lety? Jak to vidíte vy?
Osobní svobody je zcela jistě více, nicméně spoustu lidí zcela jistě tlačí svoboda ekonomická. Vadí jim fakt, že dřív se sice stála fronta na banány, kterých je nyní dost, ale proti tomu se teď stojí fronta na úřadu práce, které se teď jaksi nedostává.

Zaznamenala jsem názor, že zatímco na jarním koncertu v Lucerna Music Baru na J.A.R. chodí „opravdoví“ fanoušci, na narozeninový do velké Lucerny chodí „šampóni“, kteří do klubu jinak nepřijdou, jak je rok dlouhý. Předpokládám, že vy tenhle rozdíl ze stage nepozorujete.
Takhle to nevnímáme. Naučili jsme se být vděční za každého návštěvníka, který obětuje svůj čas a peníze a jde se odvázat zrovna na náš koncert.

Hostů je hodně, členů J.A.Ru ještě víc. Jak se vlastně domlouváte, aby všichni všude mohli být? Máte Google kalendář? Nebo po mailech, SMSkách?
Kalendář to jistí, takže se vždy domluvíme tak, abychom měli koncert v plný palbě a fanoušci nebyli nijak zvukově ochuzeni.

Jak to vypadá s novou deskou J.A.R.? Bude příští rok? Nebo J.A.R. navždy zůstanou Dlouhohrajícími děc(d)ky?
Už se to smaží a dosmažuje, naše nová pikantní ochutnávka bude připravena na podzim 2015! Zatím to vypadá a zní docela úderně a jako pracovní název byl zvolen slogan Míšenci z Prahy.

Jaké slovo, ve kterém jsou za sebou písmena J.A.R., nejradši používáte?
Předjarní vánek.  

Témata:,