J.A.R. představili novinky v devadesátkovém stylu

Marek-Bartos

V rámci pokusného miniturné Dlouhohrající Děcka (Nanečisto) se stálice funky scény, skupina J.A.R., zastavila v pražském Lucerna Music Baru. Parta kolem Romana Holého si na cestu přibalila nové kousky z připravované sedmé řadovky.

Je tomu skoro rok, co jsem se na Kouli za všechny fanoušky hlasitě dožadoval nového alba. A hle, prosby byly vyslyšeny!
J.A.R.Na duben J.A.R. oznámili vydání desky s klasicky hravým názvem Dlouhohrající Děcka, nyní nové kousky testují naživo. Jenže u Jarů je v podstatě jedno, jestli na koncertě vyrukují s něčím neohraným. Návštěva je u nich pořád stejná – tedy našlapáno až ke stropu.

Obrazy z Lucerny: Narváno
Nejinak tomu bylo včera. Obrazy z Lucerny by vypadaly asi takto: Tančící dav, nadšené ovace a deset muzikantů natolik sehraných, že by se na pódiu našli snad i poslepu. Pěvecké (nebo rapující?) trio složené z Dana Bárty, Oty Klempíře a Michaela Viktoříka tradičně doprovázela dechová sekce, elektrická kytara, basa, bicí a Roman Holý za klávesami.

Žádné překvapení se včera na pódiu nekonalo, ale to vůbec nevadí. Rapování ze staré školy v podání Viktoříka a Klempíře se opět skvěle doplňovalo s fyzickým zpěvem Dan Bárty (už někdy v polovině koncertu zpěvák vypadal spíš jako účastník maratonského běhu), ostatní muzikanti předvedli svůj vysoký standard.

Dan BártaJ.A.R. recykluje, co funguje
Nás ale především zajímalo, jak zapadnou do zajetých koncertních kolejí nové skladby. Na novinky přišel čas zhruba v polovině; skladby Moc not (zmrdi) a Bože dej mi ať je to syn nejsou sice špatné, mezi výraznější momenty večera ale nepatřily.
Jistě, fanoušci je ještě neznají, takže na ně nereagovaly tak, jako na staré dobré hitovky. Roli navíc sehrál určitě i fakt, že nové skladby J.A.R. znějí vlastně stejně jako jeho starší tvorba z 90. let. Na druhou stranu – dává to smysl. Proč měnit něco, co skvěle funguje? Nechme se překvapit, jak budou nové skladby znít na desce.

O vrchol koncertu se postarala osvědčená Babička, do jejíž funky sítě se chytil skoro každý. Škoda jen, že podobně tanečních záležitostí neměla kapela v playlistu víc.

J.A.R.: Dlouhohrající Děcka (Nanečisto)
Praha,  Lucerna Music Bar, 23. března 2011

 

Témata: