Jaromír Nohavica se přidal k Wabi Daňkovi. Společně vypráví staré příběhy

Redakce

Wabi Daněk se po dvou letech a vrací s novým albem písniček. Spolu se svým Ďáblovým stádem tentokrát po trampsklých klasikách přezpíval na Příbězích písní nejrůznější tradicionály a hospodské prastaré skladby.

Příběhy písní  překvapí neotřelým a melancholickým pojetím odrhovačky Jesse James, zprostředkují atmosféru neworleanského pohřbu, zavedou vás k močálům do St. Louis i k břehům irských jezer. Zlidovělé texty i pozapomenuté klenoty vypráví spolu s Wabim a Ďáblovým stádem také hosté – Radůza a Jaromír Nohavica. Ti se představí nejen jako interpreti, ale i autoři textů.

Poslechněte si Wabiho a Ďáblovo stádo v Youradiu
Přečtěte si rozhovor s Radůzou

„Pozvání do Ďáblova stáda jsem přijal moc rád. Jejich „jednička“ se mi totiž moc líbila. A Standa Daněk je můj dlouholetý a dobrý kamarád. Navíc mu to pořád skvěle zpívá,řekl Jaromír Nohavica. Ke Stádu se připojil písní Partyzán, kterou přetextoval již v osmdesátých letech, nahrána však byla až letos. Autorkou je Anna Marly, ruská šlechtična, která musela s matkou uprchnout před režimem z vlasti. 

Byla to neodolatelná nabídka jak přetextovat staré tradicionály, navíc mám ráda trampskou romantiku,“ dodává pak ke spolupráci Radůza. Písničkářka otextovala dva slavné kusy, dvousetletý oblíbený námořnický zpěv Shenandoah a satiru Tam za Cukrovou horou. Píseň je sice známější coby Werichovo Za mořem piva, kritická odrhovačka o ideální zemi má však svůj původ ve třicátých letech v době americké hospodářské krize.

Album je inspirováno publikacemi Michala Bystrova. Nedlouho po vydání desky se tak můžeme těšit i na třetí knižní díl Příběhů písní, odhalující historické pozadí všech nahraných písní. (red)