Je bezpečné nechat se olizovat od psa? Vědci tvrdí, že vás to může i zabít!

Pavla Gabrhelíková

Tolerantní majitelé, kteří si nechají líbit jazykové ataky svých mazlíčků, se podle vědců vystavují riziku nakažení smrtelnou nemocí.

Experti zcela kategoricky odmítají tvrzení, že psí tlama je čistější než lidská ústa. Odborník na psy Marty Becker dodává: “Zkuste se nad tím opravdu logicky zamyslet. My si dáváme polibek na tvář na uvítanou, ale psi tlamou v přírodě vraždí kořist.” Nemluvě o tom, že psi si většinu dne, kterou tráví bez vás doma, olizují tlapky plné bakterií z venku, genitálie a zadnici.

Psí tlama obsahuje dlouhý seznam bakterií, které mohou vážně ovlivnit lidské zdraví. John Oxford, profesor virologie a bakteriologie z univerzity v Queen Mary v Londýně, vysvětluje: “Psi nemají na jazyku jen své sliny. Tráví polovinu života s nosem vraženým v ošklivých zákoutích a nad výkaly cizích psů, proto jsou především jejich náhubky plné bakterií a nejrůznějších virů.”

Jednou z bakterií přežívajících v psích slinách je například Capnocytophaga Canimorsus. Může způsobit infekci, která vede k selhání orgánů a smrti. Kožní infekce je pak ze všech psy přenášených nemocí nejmírnější.

Nejvíce ohrožení jsou majitelé vodící své miláčky mezi ostatní psí kamarády, vlastníci psů žijících ve větší smečce, lovců a honičů a provozovatelé chovných stanic. Psi přenášející choroby, které jim ubližují, poznáte to tak, že mají na kůži lysinky, lupy nebo vyrážku, ale i takové, jimiž se nenakazí a splní pouze roli přenašeče. Nejvíce ohroženou skupinou jsou samozřejmě děti, tak bacha. Ale nechceme vyvolávat paniku!