JE JARO! 10 záhad jarní rovnodennosti

Redakce

Dnes vnímáme jarní rovnodennost spíše jako neurčitý přelom, kdy začínáme ráno chodit do práce zase pomalu za světla a večer se opět za světla vracíme, dlouhé zimní večery jsou ty tam. Přitom je to jeden z největších pohanských svátků starogermánské kultury. Pojďte se podívat, o čem dalším ještě nemáte v souvislosti s jarní rovnodenností možná ani tušení.

  1. Datum jarní rovnodennosti se dá spočítat podle oběhu Země kolem Slunce, který trvá 365 dní 5 h 48 min 45,4 s. Vzhledem k přechodným rokům je tak tento svátek mírně pohyblivý.
  1. Zatímco ve školách nám vtloukali do hlavy, že rovnodennost připadá vždy na 21. března, dnes tomu tak není. Již několik let vychází na 20. březen a během dalších desítek let se dokonce posune až na 19. březen.
  1. Při výpočtu data jarní rovnodennosti je třeba počítat s pravidly gregoriánského kalendáře na vkládání a vypouštění přestupného roku. Každý rok dělitelný 4 a 100 se rok vypouští, ale pokud je zároveň i dělitelný 400, přestupný rok je vložen.
  1. Nikdo z nás se pravděpodobně příští jarní rovnodennosti, která bude připadat opět na 21. března, již nedožije. Další nás totiž čeká až po roce 2100.
  1. Starogermánští pohani považovali jarní rovnodennost za magický svátek, kdy světlo dostihne noc, aby společně rozetnuly den vejpůl. Slavili ji jako svátek nového života, plodnosti a příchodu jara pod názvy jako Ostara anebo Alban eilir. Během velkých oslav zasazovali semena rostlin a prováděli obřady a rituály s bylinami a květinami.
  1. Na zemských pólech se v den jarní rovnodennosti střídá polární noc s polárním dnem.
  1. V den jarní rovnodennosti, můžeme určit dokonce přesný čas, ve kterém dochází k přelomu astronomické zimy a jara. K tomu dochází přesně v okamžiku, kdy se střed Slunce postaví přímo nad rovník. Někdy tak bývá termín jarní rovnodennosti uváděn i časově.
  1. Psychologové se shodují, že období okolo jarní rovnodennosti nese zvýšené riziko depresí. Spojují je s rychlým nárůstem volného času ještě „za světla“. Doporučují tak zvýšený příjem potravin, které v mozku zvyšují hladinu serotoninu. Citliví jedinci mají jíst mandle, ořechy, opravdu vysokoprocentní hořkou čokoláda, jakou je například Carla hořká 70%, nebo ryby a ovoce jako třeba banán či avokádo.
  1. S jarní rovnodenností přechází teplé období z jižní polokoule na severní. Zjednodušeně by se dalo říci, že zatímco k nám přichází jaro, například Austrálii čeká podzim.
  1. Na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti závisí výpočet data Velikonoc.

Galerie: Mekáč v Česku slaví 25. narozky! Mrkněte na fotky z otvíračky toho vůbec prvního u nás

Fitnessky před a po tak trochu jinak: Jak vypadají sport girls, když nezatahují břicho?