Je na mě můj pes naštvaný, aniž bych to věděl?

Pavla Gabrhelíková

Psi mají emoce. To je bez debat. Vědí, že se na ně zlobíme, vědí, když se chovají nežádoucím způsobem, vědí, že je opustil oblíbený člen rodiny. Dokážou se ale na svého páníčka zlobit?

To už je složitější otázka. Lidé svá zvířátka rádi polidšťují. Proto jim přisuzují takové vlastností jako uraženost, pomstychtivost nebo stydlivost. Pravdou je, že psi nejsou takových emocí schopni. Když to vypadá, že se na vás pes zlobí, je to spíš interpretace jeho momentálních pocitů diskomfortu, frustrace nebo strachu.

Kdyby se na vás pes totiž zlobil v pravém psím slova smyslu, tak vás sežere nebo uteče. Představovali byste pro něj totiž ohrožení života.

Pamlsky nade vše

Vy, jako správný pán, musíte nejlépe vědět, co vašemu psovi sedí a kdy se cítí nepříjemně. Taky byste mu měli dát nějaké mantinely, aby si je nemusel určovat sám a bojovat tak s vámi o moc. A taky: Unavený pes je hodný pes. Psi se potřebují hýbat. Taky potřebují kontakt s jinými psy, aby se uměli chovat v rámci svého druhu, a tak dále a tak dále.

Nepřemýšlejte o tom, jestli se na vás váš pes zlobí. Pokud za vámi nechce jít, protože jste odjeli na dovolenou a nechali ho na hlídání u maminky, pravděpobně si jen není jistý nastálou situací. Buďte si ale jistí, že vám „odpustí“. Pokud můžeme radit, nejrychleji se sblížíte a smáznete týden odloučení pomocí pamlsků.

Témata:, , ,