Je podivín, často cestuje, vyhazuje lidi a Lítá v tom. Dostane Oscara?

Stefan-Titka

Ryan Bingham má práci za všechny prachy – létá po Státech a poskytuje lidem informace o změně kariéry, což v praxi znamená, že dává zaměstnancům padáka místo jejich šéfů, kteří na to nemají žaludek. Časté cestování pro něho není prokletím, ale vysvobozením. Má totiž jeden velký sen, chce se stát teprve sedmým člověkem, který u letecké společnosti nalétá přes milión mil. Žhavého kandidáta na Oscary a zřejmě největšího soupeře snímku Avatar přivádí do kin režisér Jason Reitman (Juno, Děkujeme, že kouříte).

Od těhotných, užvaněných teenagerek se Jason Reitman dostal k cynickým samotářům, kteří chodí v dobře padnoucích oblecích. Není to ale tak velký skok, jak by se na první pohled zdálo. Jason Reitman ve svém posledním snímku Lítám v tom navazuje na některá témata, jež prozkoumal už dříve, a i přes naprosto rozdílné příběhy si uchovává svůj styl vyprávění. Jason Reitman totiž začíná připomínat Jasona Reitmana, což v tomto případě není ani tak výtka, jako spíš konstatování, že tento mladý filmař si začíná budovat filmařsky vyzrálý režijní rukopis už po třech snímcích.

Lítám v tom Podobně jako v Juno, i tady Reitman nastavuje jednoduchý příběh, který v některých pasážích balancuje na hraně melodramatu a kýče. Ve scénách, kdy „obyčejní“ Američané dostávají ve skoro až dokumentárně laděných sekvencích elegantní vyhazovy od ještě elegantnějšího George Clooneyho, je opět nepřehlédnutelný i sociální akcent.

Alespoň jednoho Oscara by si film zasloužil
Režijně je Reitman soustředěný; ví, jak a co má filmově říct. Dokáže navodit emoci i popsat charakteristiku postavy (dobře pracuje se střihem, když zautomatizovanou rutinu postavy vyjádří jen sledem nezbytně dlouhých po sobě jdoucích záběrů). Ruku v ruce s režií předvádí velké mistrovství i jako scenárista; některé situace chytnou dokonale vybroušenými dialogy, které spolu s perfektním načasováním a hereckými výkony všech zúčastněných představují vrcholy snímku (minimálně jednoho Oscara by si film zasloužil).

Lítám v tom je malý velký film – jako byla Juno. Prakticky ve všech aspektech se sice zdá být rozmáchlejší, ale ve skutečnosti nahlíží na lidské problémy zúčastněnou optikou skrze poněkud zvláštního hrdinu. Jason Reitman tyhle komorní filmy, navenek obyčejné, tvoří s velkou lehkostí, a i když dopředu nedeklamuje žádné velké pravdy, jeho filmy se životní zkušenosti velmi uvěřitelně blíží.

Lítám v tom (Up In the Air)
USA, 2009, 109 min
Režie: Jason Reitman
Hrají: George Clooney, Vera Farmiga, Anna Kendrick, Jason Bateman, Melanie Lynskey, J. K. Simmons, Sam Elliott a další
Premiéra v ČR: 28. ledna 2010