Je vaše kočka obézní? A víte, že ji tím zabíjíte?

Pavla Gabrhelíková

Obezita je onemocnění způsobené nutričně nevyváženou stravou. Objevuje se zejména u koček, které jsou nadměrně krmené a nemají se kde vyběhat. Střádají si tak větší a větší zásoby tělesného tuku, které mají, i jen v lehce zvýšené míře, negativní dopad na její zdraví.

Obezita se nejčastějiš vyskytuje u koček mezi pátým a desátým rokem života. Nejvíc jí trpí kočky, které nemají šanci opustit domov, aby se proběhly.

Proč je vaše kočka obézní?

Nejčastější příčinnou bývá nepoměr v příjmu stravy a pohybu. Pokud vaše kočka celý den leží na gauči v bytě 1+KK, nekupujte jí granule pro aktivní a tělesně vytížené kočky. Kočky se začínají kulatět taky kastrací (i pro kastrované kočky existuje speciální krmivo), při hyperadrenokorticismu (zvýšená činnost nadledvinek) nebo při onemocnění štítné žlázy.

Jak zjistíte, jestli je vaše kočka obézní?

Pokud se vám zdá tlustá, vezměte ji na veterinu. Tam ji převáží, prohlédnou a prohmatají. Veterinář zváží plemeno a tělesnou konstituci vaší kočky. Podle toho dojde k závěru, jestli vaše kočka potřebuje hubnout nebo je tak akorát.

Co s tím?

Vyměníte granule a zkusíte zajistit kočce víc pohybu, i když to se dělá v bytě špatně. Veterinář je schopen vám vypracovat dlouhodobou dietu, která neohrozí její imunitu a nastartuje její metabolismus.

Pokud boj s obezitou vzdáte a necháte kočku dál žrát jako před popravou, zakládáte jí na problém s klouby i zažíváním a zkracujete jí tak život geometrickou řadou!