Je vaše kočka psychopat?

Pavla Gabrhelíková

Vědci pro vás mají špatnou zprávu: Kočka je psychopat. Sice nepřemýšlí o tom, že vás zabije (alespoň podle toho, co jsme schopní zjistit), ale jinak vykazuje všechny příznaky psychopatického chování.

Vědecká skupina z jedné sussexské univerzity dokázala, že kočku lze skutečně klasifikovat jako psychopata. Vykazuje všechny jeho vlastnosti: Manipuluje s vámi, aby dosáhla svého, a když něco chce, udělá pro to cokoliv.

Výzkum potvrdil, že kočky, které chtějí dostat nažrat, vydávají speciální vysokofrekvenční zvuk, velmi podobný tomu, jež vydávají děti při pláči. Tento speciální zvuk útočí na naši genetiku a přikazuje člověku, aby udělal, co kočka chce.

Tanči, jak mňoukám!

Váš mazlíček má vlastně jen dvě polohy hlasu: manipulativní a upřímný. Vedoucí výzkumu doktorka Karen McComb prováděla test, do kterého zapojila lidi, kteří kočky doma nemají a nikdy neměli, tudíž toho o nich moc nevědí. I oni ale dokázali rozeznat mezi dvěma styly mňoukání – to manipulativní označili za naléhavější a otravnější. Čím víc kočka něco chtěla, tím víc se stupňovalo.

Chcete další důkazy? Kočičí emoce jsou velmi povrchní, kočky trpí nedostatkem empatie, což jsou taky základní pilíře psychopatů. Dřívější výzkum veterináře Daniela Millse ale prokázal, že kočky jsou při dlouhodobém odloučení od svého majitele smutné stejně jako psi. Tak to s nimi asi zase tak špatné nebude.