Jedete do Egypta? Poslechněte si tamní pop. Stojí za to


Jaké pozoruhodnosti vás čekají v Egyptě? Samozřejmě pyramidy, sfingy a vůbec bohatá historie opředená tajemstvím. Tamní kultura podléhající zvykům arabského světa výrazně ovlivňuje i veškerá hudební dění, poslech egyptské hudby tak může být proto nečekaným kulturním zážitkem, pro jiného noční můrou. Pojďte se s námi v rámci seriálu o hudbě v turistických destinacích podívat do Egypta.

Specifika čistě egyptské hudby bychom hledali obtížně. Egyptská totiž bývá napěchována v jednom velkém pytli jménem arabská hudba. A v čem se liší od řejněme angloamerické hudby? Určitě v používaných stupnicích a v hudebních nástrojích, na které se Egypťané doprovází. A na koho tedy v téhle odpočinkové superdestinaci tedy pravděpodobně narazíte?  

Byl by hřích začít někým jiným než nejznámějším egyptským zpěvákem.Amr Diab nedávno vydal novou desku a na egyptské hudební scéně patří mezi největší ikony. V souvislosti s deskou se na jeho hlavu valí kritika za fotku, kterou uveřejnil na svém webu. Je na ní v bílém tílku a v džínách stažených tak, že je mu vidět lem spodního prádla. Fandové Amra to považují až za příliš pubertální vtípek.

Poslechněte si romantiku v podání Amr Diaba

http://www.youtube.com/watch?v=1dqHLLrvdvM&feature=related

Abyste si nemysleli, že v Egyptě nemají žádnou zpěvačku, musíme zmínit populární osmadvacetiletou Sherine z Káhiry. Vydala už několik alb a zároveň nazpívala mnoho písní s významnými egyptskými umělci.

To je Sherine

http://www.youtube.com/watch?v=RzZU04EdIRU&feature=related

Nepříliš tvrdý rock nabízí partička CairoKee, již bychom mohli s trochou nadsázky označit jako klasickou kytarovku. Mezi hrstkou egyptských kapel vyniká natolik, že nahrála hudbu k egyptské verzi reklamy na Coca Colu. Na metalové scéně Egypt se pak hovoří o uskupení Scarab, které budete moci spatřit tento rok v  Německu na festivalu With Full Force.

Podívejte se na egyptskou reklamu na Coca Colu

Zajímavá je i egyptská hiphopová scéna, kterou už od 90. let zastupuje Shabaan Abdel-Rehim. Jeho nevybíravé texty nejen o Egyptě, ale i o bojích v Iráku, představují extrém ve svém odvětví. Mladší krev je pak kapela MTM, která se naopak snaží i svými texty přiblíži Západu.

Egyptský hiphop v podání MTM

http://www.youtube.com/watch?v=gzoqvw0YN_U

Když už budete v Egyptě, zkuste naladit:

Nogum Fm, 100,6 MHz     
Rádio, které nabízí zajímavosti ze společnosti. Hraje gyptské hity.
Nile Fm, 104,2 MHz 
    
Egyptské rádio, které má celý svůj program v angličtině

Témata: