9 nejdražších věcí světa. Víte, co mezi ně patří?

Redakce

Koupit si v obchodě něco k jídlu, něco na sebe nebo jen tak něco pro radost – to dělá každý z nás. Jsou ale věci, které by sice nebylo špatné mít, ale opravdu si je jen tak nekoupíme. Jejich ceny jsou totiž více než velké.

  1. Šafrán – Tato rostlinka je opravdový zázrak. Můžete ji použít jako přísadu do pokrmů nebo na léčbu nejrůznějších potíží. Zmírňuje depresivní stavy, tiší menstruační bolesti, pomáhá při léčbě astmatu, jaterních a očních problémech. Funguje i jako přírodní afrodiziakum. Jelikož se z ní upotřebí pouze blizna, je potřeba na kilogram šafránu nasbírat cca 150 000 rostlin. Není tak divu, že jeho cena je vysoká. Gram šafránu stojí okolo 250 korun a řadí se tak mezi nejdražší koření světa.
  2. Platina – Latinsky Platinum, s chemickou značkou Pt, je těžký, velmi odolný, šedobílý kov. Používá se mj. k výrobě šperků, chirurgických nástrojů a laboratorních pomůcek. Dle ryzosti se cena jednoho gramu pohybuje okolo 500- 650 korun.
  3. Diamanty – Tak tady asi není co řešit. Obecně je známo, že diamant jako nejtvrdší kov se řadí mezi velmi drahé investice. Hmotnost diamantu a tím i cena se určuje dle metrických karátů (zkratka ct) 1 ct 200 mg = 1 / 5 gramu. V běžných špercích jsou použity diamanty do ¼ karátu. Investiční diamanty se pohybují mezi 0,5 – 1 ct a jejich cena se může vyšplhat od 250 000 do půl milionu korun.
  4. Tritium – Tritium je radioaktivním izotopem vodíku. Nejčastěji ho najdeme v tritiové barvě, která je uzavřená v mikrokapslích a v důsledku rozpadu tritia svítí (nalezneme jej např. v ciferníku hodinek). Cena jednoho gramu tritia je mezi 660 000 – 700 000 korun.
  5. Kaliforium 252 – Jedná se o radioaktivní kovový prvek. Používá se při ozařování rakovinových nádorů. 
  6. Jelikož je zdrojem stabilního toku neutronů, dává při průchodu materiálem informace o možných vadách. Pokud máte cca 600 000 000, můžete si koupit jeden gram této látky.
  7. Lanýž – Mňam, mlask – lanýž je jednou z vyhledávaných chuťově ojedinělých pochoutek. Tyto houby potřebují žít v symbióze s kořeny stromů. Vyskytují se přirozeně nebo v tzv. lanýžárnách, kam se vysazují stromy, jejichž kořeny se naočkují touto houbou. Za gram zaplatíte asi 110 korun.
  8. Taaffeit – Tento minerál, jenž byl objeven v 50. letech 20. století, není veřejnosti moc známý, ale jeho cena vás ohromí, může se totiž vyšplhat až na necelých 500 000 korun za gram. No, nekupte to za ty prachy!
  9. Krém La Mer – Tento vyhlazující krém vznikl úplnou náhodou. Vědec Max Huber, který pracoval pro NASA, si jednou ošklivě popálil obličej. Žádný lékař mu nedokázal v té době pomoci, a tak se rozhodl pomoci si sám a vytvořil tento zkrášlující zázrak, který používá nejedna slavná osobnost. Chcete-li mít  krásnou pleť, trochu se vám to oproti jiným prostředkům prodraží. Dle objemu za krém La Mer zaplatíte od necelých 4000 korun (za 30 ml) klidně až po 22 000 korun (za 250 ml). Za kvalitu se holt platí.
  10. Painite – Painite se řadí mezi vzácný minerál, který se brousí jako drahý kámen. Cena jednoho gramu se totiž pohybuje v rozmezí od 6 600 000 do 13 200 000 korun. Tomu se říká investice.

10 kávových faktů aneb zajímavosti, které byste měli vědět, pokud pravidelně pijete kafe

Proč nevěsty nosí závoj?