Jelen: Název naší kapely je legrační, ale pasuje k nám

KatarínaStraková

Skupina Jelen na sebe upozornila písničkou se zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou Tančíme spolu. Teď má nové EP Magdaléna, klip k hitu Nebe nad Prahou, nasmlované koncerty v klubech i na festivalech a plány na celou desku. "Naše muzika je prý taková rurální, jde ke kořenům, takže se k ní ten legrační název docela hodí," říká v rozhovoru zakladatel Jelena Jindra Polák.

Je podle vás v dnešním světě kompjůtrů, jak zpívají Mig 21, čistě akustická muzika pro lidi ještě zajímavá?
Určitě ano. V každém hudebním období jsou tendence se k akustice vracet a každá písnička bude fungovat ve chvíli, kdy si ji budeš moct zahrát s kytarou.

Takže byste byli rádi, aby se vaše písničky hrály u ohně na dětských táborech?
No jasně! Přišel nám dokonce cover písničky Tančíme spolu, kterou jsme nahráli s Kateřinou Marií Tichou. Udělali ho nějací skautští vedoucí, kteří se schází a hrají písničky, a poslali nám ho přes Facebook.

http//www.youtube.com/watch?v=UpxmJc-d9Fw

Jak by teď měl Jelen podle tebe v optimálním případě fungovat?
Jsme kapela pro živé vystupování, takže chceme hlavně hrát. Bylo by samozřejmě fajn, kdybychom do toho nemuseli investovat vlastní peníze, ale priorita je hrát naživo a sem tam natočit desku.

Kde přesně chcete hrát? V klubech? Na festivalech?
Aktuálně máme nasmlouvané koncerty po klubech, na jaře bychom chtěli vydat desku. V létě budeme na Sázavafestu a dalších festivalech. Ujalo se nás vydavatelství Universal, takže se nám otevřely dveře, které bychom sami otevírali dlouho a těžce.

Jak k vám vydavatelství Universal přišlo?
Před pár lety jsem začal natáčet dema s producentem Martinem Ledvinou a spolupráce nám docela sedla. Rozhodli jsme se, že spolu budeme dělat dál, já chtěl založit kapelu a začal jsem hledat muzikanty. Pak jsem se u Martina ve studiu potkal s kluky z kapely Šatlava, kteří mu pouštěli svoje nahrávky. Mně se to líbilo, zkusili jsme si zahrát dohromady a šlo to, takže jsme začali spolu fungovat jako Jelen.

(smích) Já se omlouvám.
Jo, ten název je vtipný, to je pravda. Je odvozený od jedné naší písničky. Když jsme vymýšleli, jak se budeme jmenovat, někdo navrhl název Jelen a já se začal taky smát. Říkal jsem tehdy: Ne, to v žádném případě, to jen přes moji mrtvolu!

Takže jste umřel?
Přesně tak, a bylo to. Nicméně jsem se pak zamyslel a došlo mi, že to k nám vlastně sedí. Naše muzika je prý taková rurální, jde ke kořenům. Jelen je navíc moc pěkný symbol, graficky se dobře zpracovává.

Nevím, čeho je jelen symbolem, ale první, co mě napadne, jsou parohy ve smyslu nevěry.
Jelen je krásné majestátní zvíře. Pravdou je, že ty parohy jsou trochu diskutabilní, ale myslím – aspoň doufám – že odtud náš název nejde. Ale k čemu jsme se to snažili dostat?

K vydavatelství.
Jasně. Martin Ledvina náš pak představil Martinu Červinkovi, se kterým má label SinglTon, jež spadá pod Universal. Tudy vedla naše cesta.

Na podzim jste vydali EP Magdaléna, na jaro chystáte plnohodnotné album. Nestálo by za to vložit energii rovnou do celé desky?
Vůbec ne. EP je fajn, když chceme mít něco v ruce. Připraví nám půdu, můžeme ho posílat pořadatelům koncertů a do médií. Jako ochutnávku toho, na co se můžete těšit na desce.

Čím, kromě názvu, podle tebe Jelen zaujme?
Hlavně tím, jak jsme všichni skvělí. Ale vážně. Jasně, že muzikou. Trochu nám komplikuje život to, že jsme každý z jiného kouta republiky. Já bydlím v Praze, kluci v Přibyslavi, sejít se na zkoušce je tak vždycky hodně logistická záležitost. Další věc je, že všichni máme rodiny, práci. Ale zatím to funguje.

Jak dlouho takový vztah na dálku může vydržet?
Věřím tomu, že to může fungovat úplně v pohodě. Například kapela Druhá tráva funguje stejně, také jsou každý z jiného rohu země. Česko není zas tak velké.

Před pár týdny jste k vaší písničce Nebe nad Prahou premiérově vypustili videoklip, který jste točili v Podolí.
Nebe nad Prahou je moje srdcová písnička. Chtěli jsme pro videoklip nějakou typicky pražskou lokalitu, která ale zároveň není úplně provařená. Já jsem chtěl ve videu řeku a později jsem se od známého dozvěděl, že má loď v podolském jacht klubu. Šli jsme se tam tedy podívat a bylo to ono, náladou to tam přesně pasuje k písničce.

Témata: