Jessie J, nabušený čertík z krabičky

Jana-Moravcova

Dvaadvacetiletou Britku Jessie J vytáhla na světlo anketa BBC Sound Of, která předpovídá talenty nadcházejícího roku. Dává to smysl, Jessie J má nejen skvělý, silný vokál, ale daří se jí i jako performerce. Je charizmatická, má za sebou životní zkoušku a hudba ji baví. Jen kdyby tak netlačila na pilu.

Jessie J je dvaadvacet, měří 185 centimetrů a před čtyřmi lety jí slušně rozjetou kariéru zastavila mozková mrtvice. Tahle dívka od rány, vlastním jménem Jessica Cornish, to ale nevzdala a nedávno vydala debutové album Who You Are.

Poukazuje na to už název desky; Jessie J je na jednu stranu hodná holka, která v akustických kouscích svého vlastního mixu R‘n‘B a popu intonuje jako Bůh, na stranu druhou si hraje na drsňačku z ghetta, která nešetří silou a obhroublými gesty a mává kolem sebe vlastním egem.

V klipu Do It Like a Dude si s bandou dalších holek hraje po vzoru nabušených raperů na drsné ženštiny a v hiphopovém stylu ukazují, že to „umí dělat jako chlapi“. Myslí to Jessie vážně, anebo prostě jen  paroduje všechny ty rádoby frajery, ověšené zlatem?

Jessie J – Do It Like a Dude

Pokud je správně druhá varianta, pak se pokus vydařil na jedničku. Většinu času je totiž Jessie J spíš za roztomilou holku s ďolíčky ve tvářích, která se prostě jen nechala unést zvučností svého hlasu.

V Nobody’s Perfect je její silové vrstvení skoro únavné, i v I Need This jako kdyby, osudu navzdory, vrážela do muziky víc energie, než je potřeba. Tím spíš pak vynikne její sympatický písničkářský přednes v akustické verzi hitovky Price Tag. Jako kdyby si ji prozpěvovala sousedka vedle v bytě, tak blízce tenhle protest proti konzumu zní.

Jessie J – Price Tag

Problém s kudrlinami
Talentovaná Jessie J je skvělá zpěvačka, o tom žádná. Skvěle intonuje, problém je ale, kromě jejího silového pojetí muziky, ještě ve všech těch kudrlinkách a efektech. I ty zbytečně unavují.

Skladba Stand Up se v jejím podání proměňuje v exhibici schopností a možností. Pod dojmem zajímavosti koktavě pálí jednu slabiku za druhou, ve výsledku je to ale spíš otravné. Stejně se předvádí při nekonečném protahování koncových vokálů v živé podobě Big White Room.

Jessie J – Big White Room

Skoro v každém kousku bychom našli něco, čím Jessiini producenti v čele s popovým guru Dr. Lukem (

).

I přes všechny výtky jsme ale rádi, že z Jessie J nevypadla žádná arenbíčková přeslazená balada a svůj hlas používá raději k pobavení. Škoda jen, že deska místy připomíná zvukový Jessie Jcirkus; Jessie J není ani Britney, ani Kesha, ale vypravěčka, které by slušely čisté písničky. Doufejme, ženekonečné  improvizace a helekání si odbyla s debutovou deskou. Co to příště zkusit třeba jako rockovější Adele?  

Jessie J – Who You Are
Vydavatel: Universal
Celkový čas: 50:10
Seznam skladeb: Price Tag (feat. B.o.B), Nobody’s Perfect, Abracadabra, Big White Room, Casualty Of Love, Rainbow, Who’s Laughing Now, Do It Like A Dude, Mamma Knows Best, L.O.V.E., Stand Up, I Need This, Who You Are

Témata:,