Jíst, meditovat, milovat. Nejlépe tam, kde to dobře vypadá


Mladá žena, která se rozhodne procestovat kus světa, aby zjistila, kým je a co opravdu chce - takový námět zavání romantickým kýčem i zajímavým cestopisem. Ve símku Jíst, meditovat, milovat se ocitáme někde na půl cesty. Film přechází od jednoho k druhému, v duchu onoho slova attraversiamo (přejděme!), které si hlavní postava zvolí na konec jako své životní motto.

Hlavní hrdinka Liz (Julia Roberts) si jednoho dne uvědomí, že ji manželství dusí a svazuje. A že svého muže nemiluje. Po rozvodu se rozhodne pro cestu do Itálie, Indie a na Bali, kde kdysi potkala šamana, jenž ji návrat na Bali předpověděl. Liz ale nedělá krok do neznáma. Cestuje odjakživa a psaní cestopisů jsou součástí její práce. V cizích zemích se cítí jako ryba ve vodě, tato cesta je ale výjimečná. Žena totiž doufá, že se jí podaří najít sebe samu.

Podívejte se na ukázky z filmu

Indické dobrodružství se odehrává v uzavřené meditující komunitě. Zajímavá je postava postaršího Texasana a mihne se i motiv svatby, jinak je tu ale spoustu rozvleklých scén a záběrů nařeďujících i tak víc než velkorysou dvou a čtvrt hodinovou stopáž. A to nás ještě čeká konečná stanice – Bali, znovusetkání se šamanem Ketutem (který je ve filmu mimochodem asi nejvtipnější figurou), se svéráznou léčitelkou, jíž Liz pomůže k vlastnímu bydlení, a také tu proběhne osudové setkání s láskou v podání Javiera Bardema

Julia Roberts v ItáliiNejsilnější je film Jíst, meditovat, milovat v první třetině, zejména italské dobrodružství je nasnímáno požitkářsky a gurmánsky a při sledování se sbíhají sliny na pizzu nebo víno. Záběry z ulice, tržiště nebo hospody, kde muži všeho věku sledují fotbal, dýchají atmosférou, že by jeden dostal chuť sbalit si hned kufry a prožít to na vlastní kůži.

Sbal se a jeď
Při Jíst, meditovat, milovat se chvílemi budete cítit jako při listování katalogem cestovní kanceláře. Vedlejší postavy, které hlavní hrdinka potkává, aby si v konfrontaci s nimi uvědomila životní pravdy, jsou občas životné a zábavné (třeba italská matka rodu komentující jízlivě Lizin životní styl), ale občas také jen tak do počtu. Julia Roberts je však dobrá herečka a její postava drží pozornost i při slabších scénách.
Režisérovi Bryanu Murphymu lze pak připsat ke cti i to, že střet americké a neamerické nátury pojal civilně; Liz není hysterická americká turistka a život vzdálených končin země tu není nazírán optikou „jdeme se dívat na exotiku.“

Jíst, meditovat, milovat potěší zejména ty, kteří se rádi kochají scenériemi, požitky i emocemi. V ženském rodě píšu proto, že film cílí hlavně na ženy a dívky. Ne každý má prostředky a kuráž na to, dát si od všeho na rok pauzu. Po zhlédnutí filmu vás ale dost možná něco podobného alespoň napadne.

Jíst, meditovat, milovat
Romantický/USA/ 2010/140 min.
Režie: Ryan Murphy
Hrají: Julia Roberts, James Franco, Richard Jenkins, Viola Davis, Javier Bardem