Jitka Charvátová: S Oceánem jsem zažila koncerty jako nikdy dřív

petradamek

Ať už ji znáte jménem, pod pseudonymem JI nebo jako „tu, co zpívala ve Skyline“, Jitka Charvátová nelení. Jako zpěvačka se chystá na turné s obnoveným Oceánem, sama pilně koncertuje a také natočila nový videoklip. V rozhovoru pro Kouli mluvila o oceánské komunitě fanoušků i o tom, čím krmí svého lva.

Jméno Jitka Charvátová se dnes nejčastěji objevuje v souvislosti s návratem Oceánu. S bratry Vozáryovými už jsi sice v minulosti spolupracovala, přesto tě tahle nabídka musela překvapit.
Jo, překvapilo mě to. Tahle zpráva mě zastihla před dvěma lety, kdy jsem zrovna končila u Skyline a chtěla jsem začít dělat na svojí sólovce.
Ozval se mi Honza Vozáry, že chce dát znovu dohromady Oceán, ale že Petr Muk už tři roky říká jednou ano, jednou ne. Oni o návrat hodně stáli, tak oslovili mě a dali mi čtrnáct dní na rozmyšlenou. Nejdřív jsem zvažovala, jestli budu schopná věnovat se svojí desce i jim, ale nakonec jsem kývla, i když pak se dva roky nic nedělo. Mezitím jsem natočila zmíněnou sólovku, na kterou jsem měla prostor i čas, a Oceán vlastně vzniká až teď.

Jitka Charvátová s Oceánem v listopadu 2010 v BratislavěNemáš obavu z reakce ortodoxních fanoušků Oceánu, že za mikrofonem je teď „nějaká ženská“?Informace o návratu Oceánu prosákly už před těma dvěma lety a odezvy byly celkově dost negativní. Hodně se to tenkrát řešilo.
Když se to v roce 2010 znovu otevřelo, Petr Muk u toho chtěl být. Vymysleli jsme takovou formu, že dema, která jsme natáčeli, jsme zároveň točili i ve verzi pro Petra. Jenže Petr týden na to zemřel, což byla obrovská rána.
Všechno už ale bylo nastartované a loni v říjnu jsme společně poprvé vystoupili na fanouškovském srazu v Praze na Hvězdě a odehrálo se tam něco tak krásného, co jsem za celou dobu, co zpívám, nezažila.
V těch lidech se otevřely starý vzpomínky a přišla tak pozitivní vlna, že hudba zvítězila nad všemi předsudky a všechno do sebe skvěle zapadlo. Chemie s bratry Vozáryovými zafungovala a ukázalo se, že to půjde.

Znamená to, že na koncertech očekáváte hlavně původní fanoušky z dob největší slávy Oceánu?
Co jsem viděla na několika menších akcích, kde jsme zatím vystoupili, oceánská komunita je velmi silná a náklonnost k téhle kapele se předává jako rodinné zlato. Poslouchají Oceán, poslouchají Depešáky, je to takový lifestyle. Mezi fanoušky jsem viděla jak mámy s odrostlými dětmi, starší lidi tak i mladé, kteří tu éru nemohli zažít.
Obecně je to strašně disciplinovaná komunita, která neustále sbírá informace, kupuje si cédéčka, merchandise, umí všechny texty a je to pro ně opravdu významná událost. Pro fanoušky je Oceán i po 18leté pauze niterní záležitost.

Jitka Charvátová alias JIČím byl Oceán ve své době pro tebe?
Popravdě jsem je v mládí neposlouchala. Jsem původem z vesnice z jižních Čech a v  šestnácti – v době té mojí revolty – tam frčel metal. Elektronická hudba šla tenkrát úplně mimo mě. Na druhou stranu díky tomu dnes můžu k Oceánu přistoupit sama za sebe, aniž bych měla potřebu Petra nějak zastupovat nebo napodobovat.

Zatím máte v plánu zhruba pět zastávek. Co bude dál? Plánujete nějaké festivaly nebo něco na dlouhodobější bázi?
Momentálně připravujeme nový singl, a když všechno půjde, jak má, příští jaro bychom chtěli vydat desku. Pokud jde o turné, mělo by být zároveň vzpomínkou na „starý“ Oceán, takže budeme mít několik hostů, kteří byli svého času s kapelou v kontaktu. Měli by dorazit třeba Richard Krajčo, Matěj Ruppert, Roman Holý nebo Laco Lučenič.

Věnujme se teď tvojí loňské sólovce Feed My Lion. Nahrávka se líbila fanouškům i kritice, přesto, udělala bys s odstupem něco jinak?
Já bych to všechno udělala jinak (směje se). Mám ráda vývoj a chci být neustále v pohybu. To považuju za správné. Zároveň mám respekt k tomu, co se událo, a z toho bych nezměnila nic. Na desce jsou myšlenky od mých čtrnácti let, kdy jsem začala vnímat svět kolem sebe a začalo ho zpracovávat. To samozřejmě pořád platí, ale teď si zase připadám vývojově dál a dělala bych to jinak.

Jitka Charvátová – Smile

http://www.youtube.com/watch?v=KZdXpMeBuSU

Kdysi jsi v nějakém rozhovoru prohlásila, že Feed My Lion je komerční deska jako stvořená pro rádia. Jak se s ní nakonec rádia popasovala?
Rádiově byla velmi úspěšná, jak singl Real Life, tak i singl Smile, který se loni držel celé léto v první desítce nejhranějších českých skladeb v rádiích. Jen z mého pohledu trochu jednostranně. Já sama jsem si pár rádii taky prošla a ze svých zkušeností jsem očekávala něco jiného.

Jitka Charvátová

Pochází  z hudební rodiny z jižních Čech.

Zpívala s Dušanem Vozárym, Mejlou Hlavsou (alternativní projekt  Fiction), s taneční kapelou Skyline natočila desky Urbanica (2004), VirginPlatonic (2006) a Escapism (2008).
Poté, co ji za mikrofonem nahradila Marka Rybin, vložila energii do sólového projektu JI. V roce 2010 vydala desku Feed My Lion, se kterou jí pomáhal Armin EffenbergerCartonnage a textařka Pavla Milcová.
Jitka zároveň přijala nabídku bratrů Vozáryových účastnit se reunionu kapely Oceán. Po smrti Petra Muka vyjíždí s Oceánem v roli zpěvačky na miniturné (termíny).

Kromě hudby se Jitka Charvátová věnuje herectví a grafickému designu.

Konkrétně?
U komerčních rádií jsem čekala, že se singly ujmou plošně, což se nestalo, protože moje hudba je pro český komerční rádia málo komerční a pro nekomerční rádia to znělo až moc popově. Na druhou stranu mě překvapila Kiss rádia nebo pražské Rádio Expres, kde moje písničky spontánně nasadili – a uspěly. V tištěných médiích byla podpora celkově mnohem větší.

Tvůj styl není v Česku obecně příliš zaběhlý. Kým nebo čím ses inspirovala?
Feed Me Lion je evropský model elektronického mainstreamu. Inspirace je správné slovo. Třeba Róisín Murphy z Moloko. Miluju její koncerty, miluju její převleky, je to pro mě zábavné a má to nějaký přesah. Pak ještě Goldfrapp, La Roux nebo Robyn. Tyhle věci mě baví. Ale ráda se inspiruju odevšud.

Neuvažuješ o distribuci desky v západní Evropě, kde se tenhle styl ujal lépe?
Ono je to hodně o kontaktech, ke kterým nemám až takový přístup. Ze Slovenska se ozvali sami a také vím, že deska se líbí třeba v Maďarsku. Ale teď se spíš intenzivně věnuju Česku, aby se deska prosadila hlavně tady. Výhledově zahraničí řešíme, měla bych zpívat na nějakých zahraničních festivalech.

Nedávno jsi v Bratislavě natáčela klip k novému singlu Deep Connection. Zajímalo by mě, čím se Bratislava nejvíc liší od české metropole.
Bratislavu moc neznám, ale celkově jsou pro mě Slováci hudebně vnímavější. Na koncertech víc zpívají, víc se baví, jsou víc spontánní. Mezi Slováky mám několik přátel a jsou pro mě inspirativní, komunikují otevřeně a jsou víc intuitivní.
Klip vznikl jak jinak než spontánně. Ozval se mi producent Martin Hudák, že si pro jeden díl projektu Slovenské televize Nesmrtelní vybral singl Deep Connection. Pár měsíců předtím jsem obdivovala jeho klip, který vytvořil k písni pro Richarda Müllera, a říkala jsem si: „Mít tak klip od Hudáka, to by byla pecka.“ Ted’ už je ve střižně a v dubnu bude na světě.

Jitka Charvátová – Real Life

Většina fanoušků si tě pamatuje coby zpěvačku tanečních Skyline. Sleduješ jejich další vývoj s novou zpěvačkou Markou Rybin?
Jasně, že jo. S Markou i s celou Gaia Mesiah jsme se potkávali na festivalech a společně jsme pak chodili na jiný kapely, máme mezi sebou přátelské vztahy. Myslím, že Skyline změnu potřebovali a nakoplo je to dál. Svědčí to oběma projektům. Byla jsem mile překvapená, že to takhle vyšlo.

Kromě hudby se věnuješ mnoha dalším aktivitám, moderuješ, věnuješ se divadlu nebo designu. Co je pro tebe nejdůležitější?
Na prvním místě jednoznačně zpívání. Pak dlouho nic a pak divadlo. Potom asi grafika, která byla spíš nutností. Dělám grafické designy a potisky na trička. Grafika mě vlastně živí. Grafika a hudba, ale grafika to jistí.

Narodila jsi se v jižních Čechách. Nechybí ti občas tamní klid?
Vyrůstala jsem téměř v lese, tam jsou moje kořeny. Nesu si to v sobě jako takový kód a na desce mám na tohle téma dvě písničky. Mám ráda extrémy, takže v přírodě se ráda vyčistím, abych se pak mohla zase zahltit.

Na závěr trochu zoologie – čím krmíš svého lva?
Ten název vyjadřuje moje tehdejší vyjádření lidských potřeb. Ať už fyzických, psychických nebo duchovních. Tyhle potřeby je třeba naplnit. Já krmím svého lva tvorbou a lesem, dobrou krmí a ráda naplňuju mysl hezkými věcmi.