Joan Baez přijede na podzim do pražské Lucerny

Redakce

Do Prahy se 16. října vrátí americká písničkářka Joan Baez (73), umělkyně, která se svými písničkami angažovala v boji proti totalitním režimům a jež je v Česku známá i jako přítelkyně zesnulého prezidenta Václava Havla. V Praze bude propagovat svou novou desku Diamantes, což je kompilace nových koncertních nahrávek a reedice starších skladeb. Lístky stojí 990 až 1790 korun.

Poslechněte si Joan Baez v Youradiu

Blízký vztah k Čechům a podporu tehdy okupovanému národu vyjádřila Baez už v roce 1976 protestem proti uvěznění členů skupiny Plastic People Of The Universe. O dva roky později během koncertu ve Wembley připomněla sovětskou okupaci Československa a zastala se politických vězňů.

Václava Havla přijela zpěvačka poprvé navštívit v červnu 1988, o rok později ho jako svého "nosiče" kytary propašovala do zákulisí Bratislavské lyry, která byla obšancována StB.

"Nechtěl jsem, aby mě StB sebrala před koncertem, tak jsem si vymyslel, že jí budu dělat bedňáka. Nosil jsem jí tu kytaru a to mě skutečně zachránilo," vzpomínal později Havel. Joan Baez na tomto vystoupení otevřeně podpořila Chartu 77, přivítala v publiku Havla a jeho přátele a na pódium uvedla zakázaného písničkáře Ivana Hoffmana, na což pořadatelé reagovali odpojením jejích mikrofonů.

Od pádu komunismu se Joan Baez vrátila do Prahy mnohokrát – ať už na svá samostatná vystoupení, na oslavu 70. narozenin Václava Havla, zahájení Fora 2000 nebo v listopadu 2009 na oslavu 20. výročí sametové revoluce, kde si spolu s Václavem Havlem zazpívali píseň We Shall Overcome. Zatím naposledy se v Praze objevila v prosinci 2012, aby tu osobně pokřtila vydání svých knižních vzpomínek Můj hlas je dar a připomněla rok od úmrtí Havla.

Joan Baez vydaůa do dnešního dne přes 30 nahrávek. K cestě na světové folkové výsluní dopomohla i Bobu Dylanovi, který se v 60. letech stal také jejím životním partnerem. Hlas Joan Baez se objevil také na poslední desce Monkey Business Happiness of Postmodern Age, na niž zařadili coververzi její skladby Diamonds and Rust. (sli)