jOBS: Oslavné video pro potřeby společnosti Apple

Stefan-Titka

Jedna z myšlenek filmu jOBS je, že pokud chcete uspět, nesmíte se bát riskovat všechno. Nestačí jen konkurenci kopírovat, je třeba dělat věci jinak a po svém. Proto je tak trochu zarážející, že samotný film o velkém technickém inovátorovi a vizionáři Stevu Jobsovi je nakonec přesnou antitezí jeho životního motta - průměrný a tuctový.

Film jOBS je první snímek, který měl o zesnulém zakladateli společnosti Apple a vůdčí osobnosti technologického světa vzniknout. Ten druhý píše oscarový scenárista Aaron Sorkin (Social Network) a už jen ze zvěstí, které kolem prosákly – film má být odvyprávěn jen ve třech dlouhých scénách, klíčových událostech pro společnost Apple a Steva Jobse – je jasné, že právě Sorkinův kousek bude nejspíš daleko zajímavější a myšlenkám Jobse i věrnější.

jOBS, respektive scénář Matta Whiteleyho, dělá tu nejhorší věc, jakou si lze u žánru životopisných filmů představit: hlavního hrdinu pasuje do role modly. Staví ho na piedestal dokonalosti jako vzor pro všechny. Zobrazuje ho jako vizionáře, který viděl do budoucnosti a ani na okamžik nezapochyboval o své pravdě. Losera, jemuž házeli klacky pod nohy, aby na konci zjistili, že měl od začátku pravdu. A který, aby toho nebylo málo, mluvil za všech okolností i v běžném životě, jako kdyby představoval iPhone na keynote konferenci a házel moudro za moudrem.

Celý film je prakticky jedna dlouhá smyčka těchto motivů. Když už poněkolikáté začnou lidé vstávat ze židlí a tleskat svému idolu, máte pocit, že sledujete nějaké interní video pro potřeby společnosti Apple. Odvrácenou stranu osobnosti Steva Jobse nevidíme, jen dva tři náznaky, které se ale nijak dál nerozehrávají. A že by bylo co prozkoumávat. Už jen třeba komplikovaný vztah k dceři z mládí, kterou Jobs dlouho odmítal uznat za svou a dokonce podepsal místopřísežné prohlášení o své sterilitě (očividně lživé vzhledem k tomu, že měl následně další tři děti) by si zasloužilo více prostoru. Film však tyto věci jen letmo nastiňuje a Jobsova postava je nijak zvlášť nereflektuje.

Když můžeme hledat chyby už ve fázi scénáře, ani Ashton Kutcher v roli Steva Jobse nijak zvlášť neoslňuje. Což o to, snaží se. Hodně. Odpozorovaná chůze, dikce, dokonce i gesta, ale pořád je to málo. Kutcher nikdy nepřekročí úroveň pouhé stylizace; neinterpretuje postavu po svém, nedává jí nic ze sebe, pouze imituje. Jenomže jenom kulaté brýle s rolákem postavu nedělají, což se ukazuje zejména ve scénách, kde má Kutcher představovat staršího Jobse.

Nic proti romantickým představám o vizionářských géniích, ale příště by to chtělo ubrat patetických proslovů a odbožštit tak, aby z plátna vykoukl zpoza mýtu alespoň náznak člověka z masa a kostí.

jOBS
USA/životopisný, 122 minut
Režie: Joshuea Michael Stern
Hrají: Asthon Kutcher, Ahna O´Reilly, Josh Gad, Dermot Mulroney, Amanda Crew
Premiéra v ČR: 15. 8. 2013

Témata:,