John Cale zahrál v Praze. Došlo i na Velvet Underground

Redakce

Spoluzakladatel kapely Velvet Underground, multiinstrumentalista John Cale včera v zaplněném pražském klubu Roxy představil své nové album Shifty Adventures in Nookie Wood. Nahrávka nazvaná podle podle lesíku, v němž se milenci schází kvůli sexu, je v pořadí jeho patnácté album, které vyšlo výhradně pod jménem John Cale. Sedmdesátiletý britský hudebník a producent shodou okolností v České republice vystoupil popatnácté.

Cale zahájil koncert jako zpěvák a klávesista, později si však vzal do ruky kytaru a v některých skladbách, například Living With You, zahrál i na violu. Charismatického sedmdesátníka doprovodila kapela, která s ním album Shifty Adventures in Nookie Wood nahrála – kytarista Dustin Boyer, bubeník Michael Jerome Moore a baskytarista Joey Maramba.

Z novinky na níž jsou slyšet prvky hip hopu, synthpopu i post-punku a kterou Cale popsal jako "směs chaosu a krásy", zazněly například písně December Rains nebo I Wanna Talk 2 U. Hrály se ale samozřejmě i písničky z předchozí sólové kariéry a koncert Cale zakončil skladbou Venus in Fursz období svého působení ve Velvet Underground.

John Cale, který opustil The Velvet Underground kvůli sporům s kytaristou Lou Reedem, experimentoval s různými hudebními styly. Kromě desítek vlastních alb produkoval desky Iggymu Popovi nebo Patti Smith. (sli)