Jsem prostě šílená. To je vše


Missy Elliott má pořádně prořízlou pusu. Když si usmyslí, všichni kolem začnou skákat. Svým silným hlasem a showmanstvím ovládá obchody i fanoušky na koncertě. Jedna z nejvlivnějších žen na světové hiphopové scéně tvoří hudbu nejen pro sebe - a přitom stihne i francouzskou manikúru.

Melissa Arnette Elliott se narodila 1.7. 1971 v Portsmouthu ve státě Virginia. Její otec, námořník, byl hrubián, Melissinu matku bil a ráně někdy neuteklo ani samotné děvče. Když bylo Melisse alias Missy 14 let, matka jim  sbalila věci a od násilníka utekly. Tyrana se tedy dívka zbavila, ale byly tady ještě další zlé zážitky, kterých se zbavit nemohla. V osmi letech ji totiž zneužíval o osm let starší bratranec. Melissa ho ale nikdy neudala, ani poté, co zemřel na předávkování drogami. Je až s podivem, že i přes hrůzy, které Missy zažívala, byla na škole oblíbeným třídním klaunem. Navíc nadprůměrně inteligentním. A když skáčete na popelnici a zpíváte si vymyšlené písničky, je jasné, že z vás jednou něco bude. To se přesně stalo Missy.

Když začala dělat muziku a rappovat se skupinou Sista, všiml si jí DeVante Swing, člen tehdy populární kapely Jodeci. Ten se obklopoval mladými hudebními talent, které potom pozval do New Yorku. Missy s sebou vzala i svého přítele DJ Timmy Tima, vlastním jménem Tima Mosleyho, jehož si DeVante oblíbil a dal mu přezdívku Timbaland. Jak jméno vzniklo? Jednoduše, podle pracovních bot Timberland, které hip hopeři tak rádi nosí. Sista nakonecžádnou desku nevydala, nicméně Missy a Timbaland začali v New Yorku pracovat na novém zvuku hip hopu. .

Podívejte se na Missy Eliott, jak hostuje na songu Giny Thompson

Poprvé byla Missy Elliott slyšet v hitu zpěvačky Giny Thompson v roce 1996. O rok později vydala s Timbalandem své první album Supa Dupa Fly. Timbaland se podílel na produkci všech jejích alb a občas doplnil rozkřiknutou Missy svým rapem, ve kterém zní paradoxně příjemný klid. Společně výrazně ovlivnili hiphopovou i R`n`B produkci. Sama Missy tvoří hudbu i pro své kolegy. Spolupracovala například s Whitney Houston nebo Janet Jackson. Za svou práci dostala už pět cen Grammy a všechna její alba byla nejméně platinová. To znamená, že se jich prodalo více než milion kusů.  

Když ženy promluvily…
Sebevědomý hudební i slovní projev Missy Elliott inspirovala samotná Madonna. Jako malá holka totiž Missy křepčila na její píseň Like a Virgin. Dnes se Missy říká "černošská Madonna", což není vůbec od věci. Je totiž podobně slavná a stejně jako Madonna diktuje módní trendy. I když nosí teplákovku velikosti XL, fandové ji považují za okouzlující. Je elegantní a přitom drzá a přisprostlá. Dokáže přesvědčit nejen díky obrovskému hudebnímu talent,ale i díky tomu, že je na ní vidět,  jak si muziku užívá. Může si dělat, co chce. A to ještě před dvanácti lety nebylo pro ženy samozřejmostí.

Poslechněte si Missy v songu Pass That Dutch

….říkaly:
Kromě Madonny se Missy dotkla i rapperka Queen Latifah. Ta je sice jen o rok starší, ale své první album vydala už v roce 1991 a zásadně tak ovlivnila ženský rap. Missy Elliott rapuje otevřeně, sprostými slovy neplýtvá, ani příliš nefilozofuje. Mluví o všem, od sexu přes pomluvy až po tanec, a servítky si nebere. Má skvělý rytmus, napodobuje scratche a často také zpívá.

Tak to koukám
Důležitým doplňkem její hudby jsou videoklipy, na kterých většinou pracuje s režisérem Hypem Williamsem. Na kostýmech a nejlepších choreografech nešetří, má ale také vlastní módní řadu u značky Adidas s názvem Respect M.E. K vidění by měl být brzy také film o životě Missy Elliott. Ona sama se podílí na scénáři, režie by se měla ujmout Diane Houston.
Svou moc si Missy uvědomuje, ale dokáže ji take využít. Založila nadaci Break The Circle, která se snaží bojovat s domácím násilím a zneužíváním. Přes obrovský úspěch, talent a své vrozené showmanství, působí mimo pódium velmi skromně. Říká:  “Nejsem žádná ikona, jsem Missy. Jsem prostě jen šílená, to je vše."

Diskografie

1997 – Supa Dupa Fly  
1999 – Da Real World
2001 – Miss E… So Addictive
2002 – Under Construction
2003 – This Is Not a Test!
2005 – The Cookbook
2006 – výběr Respect M.E.
2009 – Block Party
Oficiální web

Témata:,