Jsi skvělej, volali fanoušci na Petera Gabriela

KatarínaStraková

Jako mistrovská sestava moderních gymnastek působilo včerejší vystoupení zpěváka Petera Gabriela v pražské O2 areně, kde zakladatel artrockové legendy Genesis zahrál po devíti letech. Turné nazvané Back To Front připomíná jeho komerčně nejúspěšnější nahrávku So z roku 1986, ale také fakt, jak výjimečného zpěváka svět v Gabrielovi má.  

Medový hlas Petera Gabriela je jako černá barva. Hodí se ke všemu. V kombinaci s ženskými vokály Jennie Abrahamson a Linney Olsson zněl obzvlášť magicky, a navíc se mu v obří 02 aréně podařilo něco nevídaného: hala  s dvanácti tisíci návštěvníky uvnitř se najednou zdála být tak malá a intimní jako třeba Lucerna Music Bar.

Peter Gabriel: So (1986)

Alba So se jenom v Americe prodalo přes pět milionů kopií, v Anglii více než devět set tisíc. Platinovým se stalo i v dalších zemích Evropy. Singl Sledgehammer Gabrielovi získal devět cen MTV a dodnes je nejhranějším videoklipem v historii této stanice

Jako kdybyste se dívali na mistrovskou sestavu moderních gymnastek, jejichž těla se ve vteřině přelijí z mostu ze stoje v roznožný sed s lokty na zemi a dívky při tom ani nehnou brvou. Vystoupení Petera Gabriela bylo stejně pružné, elegantní a nápadité, jako byl třiašedesátiletý zpěvák před deseti lety. Atmosféru navíc podtrhla promyšlená práce se světly, která v kombinaci s kouřem malovala efektní prstýnky, a také nápaditá stínohra na bílém plátně během skladby The Family And the Fishing Net.

Těžko soudit, která ze tří částí – akustické, elektrické a So – do nichž své vystoupení pomyslně rozdělil, Gabrielovi seděla nejvíc. Každopádně sympaticky reagující publikum mělo jasno: za vrchol večera označilo singl Sledgehammer, během nějž se několik desítek fanoušků instinktivně zvedlo ze židlí a odběhlo tančit k pódiu. „Jsi skvělej!“ ozvalo se po doznění titulního singlu z alba So z tribuny hlediště. Podobný úspěch sklidilo i klukovské poskakování muzikantů při známém hitu o spirituálním zážitku na vrcholku hory Solsbury Hill.

Hlasitým jásotem, potleskem i tancem dávalo publikum zpěvákovi jasně najevo, co si o jeho show myslí. Charismatický Gabriel v černé mikině s kapucí přízeň oplácel slovy „děkuji vám“, ale taky neuvěřitelnou energií. Pravda, zpěv nohama vzhůru jako kdysi při skladbě Downside Up se tentokrát nekonal, přesto se diváci dočkali originálního efektu v podobě vysoké bílé spirály, do jejíhož dutého středu se laskavý Gabriel při The Tower That Ate People schoval.

Pokud měl koncert britského zpěváka nějaké mouchy, byly tak drobné, že je zabilo slabé máchnutí utěrkou. Je bez diskuze, že na včerejší událost v O2 areně budou fanoušci vzpomínat ještě mnoho let.

Peter Gabriel
Praha, O2 arena, 10. 10. 2013

Témata:, ,