Noví Arcade Fire jsou tu. Vyprávějí silné příběhy z předměstí


Silné melodie, bohaté smyčcové aranže, posmutnělé texty - tím kanadský septet Arcade Fire ohromil před sedmi lety svět. Dvojka Neon Bible z roku 2007 nebyla o nic horší, jen přidala na pompéznosti a rockovějším nasazení. Udrželi Arcade Fire nastavenou laťku pořád stejně vysoko i s třetím albem The Suburbs?

Bratři Win a William Butlerové, kteří tvoří mozek celé kapely Arcade Fire, opět nechali své fanoušky napínat tři roky a s novinkovým albem The Suburbs se tentokrát vrací do období svého dospívání na předměstí texaského Houstonu. A že mají opravdu na co vzpomínat, ukazuje hned celá šestnáctka zbrusu nových skladeb. Jako sběratelskou lahůdku navíc album vydávají s osmi odlišnými covery.

Tentokrát více při zemi
Jak znějí Arcade Fire tentokrát? Tak nějak více při zemi, méně hitově, ale zároveň propracovaněji. Jednotlivé písně do sebe zapadají lépe než kdy před tím.
Titulní singl The Suburbs se svým opakujícím se motivem a střednědobým rytmem navozuje pravou vypravěčskou atmosféru. Když se necháte pohltit skladbou Rococo, zpěv Wina Butlera, podporovaný křehkým hláskem jeho přítelkyně Régine Chassagne, spolu s bohatými smyčci a gradující melodií vás vynese až do nebe mezi bezstarostně poletující andělíčky. City With No Children je zase variací na "sedmdesátkový" rock převlečený do slušivého a uhlazeného popovějšího kabátku.

Poslechněte si The Suburbs

Ne, že by Arcade Fire neuměli pořádně přitvrdit. Důkazem je Month of May – přímočará punková vypalovačka, pro dřívější tvorbu skupiny něco nezvyklého. Dokonalým posluchačským zážitkem je pokračování skladby Half Light, nazvané Half Light II (No Celebration).

http://www.youtube.com/watch?v=H-mJoXbkmEs

Hypnotizující rytmus připomínající ranou tvorbu U2 ukazuje, že kapela nezůstala na místě, ale naopak s lehkostí sobě vlastní udělala krok kupředu. Album zakončuje opět skladba The Suburbs, tentokrát v podobě smutného povzdechu nad promarněným mládím. Arcade Fire se svým třetím albem každopádně nepromarnili šanci a vytvořili kvalitní dílo, které patří k hudebním vrcholům letošního roku.

Obal desky The SuburbsArcade Fire: The Suburbs
Vydavatelství:
Merge
Celkový čas: 63:51
Seznam skladeb:The Suburbs, Ready To Start, Modern Man, Rococo, Empty Room, City With No Children, Half Light I, Half Light II (No Celebration), Suburban War, Month of May, Wasted Hours, Deep Blue, We Used To Wait, Sprawl I (Flatland), Sprawl II (Mountains Beyond Mountains), The Suburbs (continued)

Témata:,