Junior Boys v Roxy – elektro večírek pro starší a pokročilé

Redakce

Tři roky po pražské premiéře dorazilo do klubu Roxy kanadské syntpopové duo Junior Boys. Party ovšem odstartovala domácí alternativně-elektronická čtveřice Lealoo, jejíž zpěvačka během produkce vcelku trefně poznamenala: „Užijte si temnotu, pak už bude jenom štěstí.“

Jeremy Greenspan a Matt Didemus se na pódiu pražského objevili lehce před desátou. Z počátku setu se zdálo, že se trojice („boys“ doprovázel ještě bubeník) nedokáže naladit na stejnou vlnu, to když se mezi prvními skladbami muzikanti několikrát bezradně hledali očima.

Poslechněte si Junior Boys v YouRadiu

Pak už ale Junior Boys vystupovali velmi jistě. Zpěvák a tvůrčí mozek dua Jeremy, medvídkovským vzezřením spíš antifrontman, pravidelně střídal elektroniku a kytaru a bubeníkovi se s každou skladbou stále víc rozpíjel propocený kruh na tričku. Snad jen klávesista Matt vypadal trochu znuděně. Možná za to mohla velmi slabá návštěva, přítomní „tancechtivci“ si ale večírek – soudě podle pozdějších reakcí – užili i tak.

Během osmdesátiminutového setu nabídli Junior Boys průřez svoji kariérou a byť byly v jejich projevu cítit znatelné vlivy starších žánrových kolegů Depeche Mode, Hot Chip, Erasure nebo Underworld, odvedli na pódiu vydařený a relativně osobitý výkon. Atmosféru spíše komorní party pak podtrhovalo decentní a spíše nenápadné osvětlení.

Junior Boys se dali dohromady už kolem roku 1999, avšak první regulérní nahrávku Last Exit vydali až o pět let později. Od té doby sklízejí chválu u fanoušků stejně jako u prestižních zahraničních webů. Zatím poslední deska It’s All True vyšla loni v létě.