Junioři Alt-J zvládají to, co ostatní umí až na stará kolena

ondrejbambas

Britská skupina Alt-J, která před dvěma lety trochu nečekaně vyhrála s debutem An Awesome Wave cenu Mercury, přichází s novinkou This Is All Yours. Připomene první desku, ale je víc uvolněná a atmosférická. Zvuky, se kterými kapela na albu pracuje, budete chtít slyšet znovu a znovu.

Marně bychom hledali víc trendy kapelu současné britské indie scény než jsou Alt-J. V roce 2012 debutovali s deskou An Awesome Wave, dostali za ni cenu Mercury a hodně koncertovali. Na začátku letošního roku odešel ze skupiny baskytarista Gwill Sainsbury, v červnu ovšem Alt-J oznámili vydání novinky This Is All Yours.

Poslechněte si Alt-J v Youradiu

Předznamenal ji singl Hunger Of The Pine, lačný i skličující, nebezpečný i plný naděje. Alt-J najednou zněli jinak, přesto bylo jasně poznat, že z přehrávače hrají právě oni. Jako kdyby jen posílili význam symbolu delta (Δ), značící změnu. Jaké překvapení přišlo o měsíc později se sexy skladbou Left Hand Free, která sršela daleko větším hitovým potenciálem. Třetí oficiální singl Every Other Freckle pak naplno odhalil, jak dobrá deska bude, a nyní Alt-J v plné kráse servírují všechno, co mají. Nudit se při poslechu nových písniček rozhodně nebudete.

Klučičí verze Every Other Freckle (holčičí verze je tady)

Britové i napodruhé servírují komplexní desku, na níž jsou jednotlivé skladby propojené atmosférickými mezihrami. Návaznost na doby minulé je zřejmá hlavně v trilogii o Naře, japonském historickém městě, jehož poetikou se skupina volně inspiruje. Podobnost s prvním albem najdeme ale i v Bloodflood pt. II, která textově odkazuje na hit Fitzpleasure (

). A Do třetice – a asi nejvíc – je návaznost slyšet z balady Warm Foothills, již kapela představila už před rokem. Na studiovou verzi ovšem přizval zpěvák Joe Newman hosty, Conora Obersta z americké indierockové kapely Bright Eyes nebo mladé britské soulové zpěvačky Lianne La Havas, kteří skladbě dali nový rozměr (a ta se tak stala převzatým i doslovným zhmotněním situace „slovo dalo slovo“).

Největší překvapení a zároveň možná nejcharakterističtější skladba pro kouzelné zvuky Alt-J však přichází až v závěru, ve skryté Lovely Day, coveru šestasedmdesátiletého soulového hudebníka Billyho Witherse. Verze popírající originální funky feeling, ale stále pozitivní. Jen v jiné poloze. Poloze Alt-J.

Pokud jste leedské partě Alt-J propadli už dříve, ani druhá deska vás nezklame. A nezklame ani ti, kteří hudebníky objevili až letos. Nahrávka se neopakuje, nic nenastavuje, je zábavná a pestrá. Co se některým interpretům daří až se třetím čtvrtým albem, Alt-J zvládají hravě po dvou letech. Nadcházející festivalová sezóna patří jim.

Alt-J – This Is All Yours
Vydavatelství: Infectious
Celkový čas: 55:28
Seznam skladeb: Intro, Arrival In Nara, Nara, Every Other Freckle, Left Hand Free, Garden of England, Choice Kingdom, Huger of the Pine, Warm Foothills, The Gospel of John Hurt, Pusher, Bloodflood pt.II, Leaving Nara