Justin Bieber odmaturoval. Nula bodů má jen za originalitu

Jana-Moravcova

Na co tenhle Kanaďan sáhne, to stojí za hřích. Bavíme-li se ovšem o cílové skupině v kategorii teen. Pro náročnější bude Justin Bieber pravděpodobně už navždy sladký chlapeček s patkou a dětským hlasem. I přesto, že hudební byznys "umí" na jedničku a deska Believe působí značně dospěle. Škoda jen, že zní jako klon Britney Spears a Justina Timberlakea.

S rozjíždějící se sezonou se vyrojilo tanečních alb jako hub po dešti. Popíček, elekronika, árenbíčko, další lukraivní joby pro muzikanta a producenta Ludacrise.

Vidina peněz je silná, a tak se vytáhl i hvězdný tým Justina Biebera. Na hitparády útočí vyrovnané album, které sází jednu rádiovou pecku za druhou ve schématu, které jiným už stihlo vydělat velký balík. Není ale nač si stěžovat, v hudbě už všechno jednou bylo a opisování není takovým hříchem, jak by se snad mohlo zdát.

Poslechněte si Justina Biebera v YouRadiu

Předvojem dvanáctky skladeb na albu Believe byla R‘n‘B (kytarovka) Boyfriend, která startovala na top pozicích mnoha hitparád a pár týdnů po uveřejnění hlásila na iTunes skoro půl milionu stažení. Slušně vyšlapanou cestičkou se dál vydají kusy jako taneční vypalovačka All Around The World, kde hostuje zmíněný Ludacris a vstává z mrtvých Britneys Spears. Refrén je totiž takřka totožný s jejím hitem Till the World Ends.

Podobnost Justin nezapře ani s jiným Justinem – Timberlakem. Typický afektovaný zpěv a fúze popu a R‘n‘B bije do uší, body navíc jí ale přidává čistý zvuk bez zbytečného balastu.

Ne, Believe nepůsobí jako hypermoderní rychlokvaška, která jen zabere po tři roky starém debutu My World místo v Bieberově diskografii a udá důvod, proč by měl vyjet na turné; ostatně na to se Bieber – i jako autor – s novinkou dělal příliš dlouho. Árenbíčkové slaďárny Die In Your Arms, Fall či Be Alright nepůsobí bezdůvodně a uslzeně, taneční pecky mají hitový potenciál a hip-hopové variace nezní jako výpověď nudného rappera se zlatým řetězem na krku.

Konzumní album plné trendů namíchaných v dobrém poměru zafunguje dokonale tam, kam je cilené; žánrovou maturitu zvládl Justin Bieber excelentně. Za originalitu sice žádné body nedostane, všude jinde mu ale náleží Justin Bieber - Believeplný počet. Své malé dceři bych raději pořídila tisíc Bieberů než jednu nabubřelou Nicki Minaj nebo tápajícího Lil Waynea.

Justin Bieber – Believe
Vydavatelství: Universal Music
Celkový čas: 48:16
Seznam skladeb: All Around The World (feat. Ludacris), Boyfriend, As Long As You Love Me (feat. Big Sean), Catching Feelings, Take You, Right Here (feat. Drake), Fall, Die In Your Arms, Thought Of You, Beauty And a Beat (feat. Nicki Minaj), One Love, Be Alright, Believe

Témata:,