K uzoufání nezajímavý Zoufálek

Marek-Bartos

Dávno pryč jsou časy, kdy divákovi spadla čelist údivem nad revoluční počítačovou animací. Dnes se z vyspělé technologie stala norma, a tak se tvůrci „animáků“ musí vrátit zpět k původním receptům úspěchu: k originální formě, zajímavému příběhu nebo osobitým postavám. Takovou cestou se touží vydat i pohádka Příběh o Zoufálkovi. Škoda, že při tom tolik klopýtá.

Na první pohled vypadají věci slibně. Zvolená forma animace skutečně není pouhou kopií  vizualizace studií Pixar nebo DreamWorks. I Příběh o Zoufálkovi samozřejmě staví na zavedené počítačové grafice, ale zároveň do ní režiséři Sam Fell a Robert Stevenhagen vložili kus své vlastní vize. Protáhlá podoba lidských postav se záměrně nepřibližuje realitě, ale spíše komiksu, zvířata se naproti tomu lidem podobají. Hra světla a stínu, podle slov tvůrců ve stylu vlámských malířů barokní tradice, je dalším kladem. Ale když se všechny tyto detaily dají dohromady a stvoří tak komplexní animovaný svět, musíme konstatovat, že výsledná podoba rozhodně nedosahuje jedinečnosti předchozích projektů obou animátorů (S. Fell – Spláchnutej, R.Stevenhagen – Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka).

Krysa Rosvito ani myška Zoufálek nepobraly příliš charakteru
Kate DiCamillo
, autorka stejnojmenné předlohy, ze které se vyklubal bestseller dětské literatury, se údajně rozplývala, jak báječná filmová adaptace vznikla. Spisovatelka si zřejmě libuje v okázalém patosu a moralizování, jelikož přesně taková je celá pohádka i její pointa. Asi jí tedy nevadilo, že myší hrdina Zoufálek ani další postavičky (šlechetná krysa Rosvito, bezejmenná princezna) nepobraly příliš charakteru.
Děj trpí roztříštěností, absencí vtipu a hlavně mu jaksi chybí spád. Má především výchovný charakter, a tak postavy připomínají spíše alegorické ztvárnění dobrých a špatných vlastností než živoucí pohádkové bytosti.

Zoufálek prostě není film pro celou rodinu, ale jen pro ty nejmenší.

Příběh o Zoufálkovi (The Tale of Desperaux)
USA, 2008, české znění
Režie: Sam Fell
, Robert Stevenhagen
Namlouvají: Marek Holý, Lucie Vondráčková, Naďa Konvalinková, Jan Šťastný, Miroslav Táborský
Premiéra v ČR 12. února 2009