Káčin zápisník: 10 filmů, které musíte vidět, abyste věděli co se životem

Kateřina Horáková

Už jste ode mě četli hodně užitečných věcí o jídle, udržitelné módě, vztazích, Tinderu, nepřátelích a dalších skvělých oblastech všedního života. Víte, čim to, že sem tak hrozně moudrá? Viděla jsem totiž následující desítku filmů, který mě naučily všechno potřebný o životě. A teď vám ten zásadní seznam, přátelé, předám!

  1. 12 úkolů pro Asterixe

Díky tomuhle francouzskýmu animáči pochopíte, jak fungujou úřady a byrokracie, že každý nebezpečí se dá sníst (metaforicky i doslova) a vlastně vůbec, že jídlo je prostě velká životní radost, kterou je potřeba si užívat.

  1. Společnost mrtvých básníků

Tenhle film by se měl tak v 15 nebo 16 povinně pouštět všem klukům. Ale i holky ho dokážou ocenit! Obecně je to vhodný pro každou pubertální tvůrčí duši. Dojemná nádhera, která utuží charakter.

  1. Připoutejte se, prosím!

Zásadní parodie filmů o leteckejch neštěstích tu byla před Bláznivou střelou i před Žhavejma výstřelama. Skvěle vystavěný fóry vás nasměrujou k tomu naučit se využívat svůj smysl pro humor, smát se všemu, i tomu, co je hodně černý nebo nekorektní, a to je pro život možná ta úplně nejdůležitější vlastnost.

  1. Velká ryba

Burtonův film z jeho standardní tvorby lehce vybočuje formálně i příběhově. Je to krásnej příběh o lásce – mezi chlapem a ženskou, ale i mezi rodičem a dítětem, kterej se odehrává v rámci neuveřitelnejch historek. Je to tak hrozně hezký a magický, že i mně to obrousilo tvrdý cynický hrany. Hodně cenná podívaná!

  1. Pán prstenů, nejlíp komplet trilogie

Hele, prostě – každej by měl mít svoji oblíbenou sci-fi nebo fantasy ságu a Pán prstenů je prostě nejlepší. Zaprvý vás podprahově nakopne k tomu, že cestování je super, zadruhý se naučíte hodně o přátelství. Jen díky Pánovi prstenů pochopíte, že táhnout ožralýho kámoše z hospody se nejlíp dělá s výkřikem: „Když nemůžu nést ten prsten, můžu nést tebe!“

  1. Cesta do pravěku

Jako není nutný, aby to byla přímo Cesta do pravěku. Řekněme, že na tomhle místě v seznamu by měl bejt kvalitní dětskej film, ne úplně pohádka, kterej vám při každým zhlínutí připomene to pověstný vnitřní dítě. Různit se to může proto, že každá generace má něco jinýho.

  1. Zas tak moc tě nežere

Málo známá a nijak zvlášť přelomová romantická komedie vás tady možná překvapí, ale já prostě neznám lepší porozchodovej film. No fakt. Justin Long vysvětlující Ginnifer Goodwin, že „když se chlap chová, že seš mu ukradená, tak mu taky seš dovopravdy ukradená,“ mi změnil život!

  1. Matrix

Jako nejen emocema je člověk živ. Občas je taky dobrý vnímat jiný aspekty. Třeba to, co sdílíte se světem skrz informační sítě a jak moc důvěrný informace o sobě dáváte do rukou robotům, umělejm inteligencím, korporacím. Matrix je tu proto, abyste nezapomínali mít přelepenou webkameru a alobalovou čepici pěkně po ruce.

  1. Legendy z Dogtownu

Moudro Legend z Dogtownu je jasný – slunce a svobodu v duši nepřízni osudu navzdory. Plus taky díky Legendám z Dogtownu pochopíte, že život potřebuje dobrej soundtrack, jinak je poloviční.

  1. Trainspotting

Drogy jsou špatné. Ale taky je s nima hodně srandy. Většinou. Někdy. Občas. Až se budete v 15 rozhodovat, jakej postoj k omamnejm látkám obecně zaujmete, ten trainspottingovej je podle mě ideální. A to řikám vážně – přece víte, jak to skončí, že jo…