Káčin zápisník: 10 věcí, který mě naučil rok (téměř) každodenní jógy

Kateřina Horáková

Už je to dýl než rok, co sem začala cvičit jógu. Přišla sem si hrozně tlustá a po 25 letech nicnedělání neforemná a neschopná se sehnout pro ponožku bez rupnutí v zádech. Tohle byl jedinej pohyb, na kterej sem byla ochotná přistoupit.

Dneska vážim o 17 kilo míň a i na večírcích se umim předklonit tak hluboko, že sem vlastně skoro úplně vzhůru nohama. Pokud máte taky v plánu začít s jógou, může vám předat deset mouder, který mě ten rok naučil…

  1. Jen jógou tělo snů nezískáte

První věc; těch 17 kilo sem fakt nezhubla jen jógou. Navíc mám i sixpack a sexy zadek. Chcete vědět, co za tim je? No nepotěšim vás – několik měsíců poctivýho počítání kalorií a jezení v deficitu a třikrát tejdně záhul posilka, hodně odříkání, žádnej chlast. Takhle se to dělá. Sorry.

  1. Vůbec to neuklidňuje!

Jestli máte pocit, že po józe budete v nonstop zenu, tak to vůbec. Soustředit se na pořádný provádění pozic, abyste si s něčim nehnuli, a zároveň správně prodejchávat, to je docela o nervy a ani po tom roce to moc neumim.

  1. Ta legenda, že si ho Marilyn Manson zvládne sám vykouřit, už se mi nezdá tak nereálná

Asi před tejdnem se mi podařilo poprvý bezbolestně udělat takovou pozici, kdy ležíte na zádech, zvednete zadek a kolena si přimáčknete k uším. Prostě – jo, jde to.

  1. Yoga pants sou fakt nejvíc sexy kus oblečení na světě

Ze začátku jsem cvičila v obyčejnejch legínách. Když jsem se do toho dostala, přišlo mi, že si zasloužim pořádnej úbor. Koupila jsem si legíny speciálně na jógu. Přecházej z tmavě šedý do světle šedý, dole maj návleky a jsou nějak vyztužený pod zadkem a na stehnech. Takže místo 30 minut jógy každej den dělám 30 minut jógy + 15 minut civim na svůj ultrahot spodek v těch legínách.

  1. Dokonalej Pozdrav slunci není žádná p*del

Prohnout, přehnout, dolu, švihat rukama, kobra, jedna noha sem, druhá tam – to všechno by se mělo udělat ladně, plynule a se správanym dýchánim. Ne, neumim to.

  1. U řízený meditace je překvapivě snadný usnout

Hele, když ten, kdo vymyslel meditaci, nechtěl, abych usnula, neměl to vymejšlet tak, že se u toho leží pod dekou na měkkým se zavřenejma očima a při uklidňující hudbě.

  1. Jógu je lepší cvičit sám doma

Zkoušela jsem docházet na skupinový cvičení, ale potvrdilo se mi jediný; většina ženskejch, co chodí veřejně ve skupině trénovat různý kroucení a pohyby, jsou krávy.

  1. Stojku je lepší nedělat sám doma

Moje sociální fóbie z jógovejch ezo matek mi bohužel brání trénovat stojku, protože se prostě bez jištění bojim. Třeba si jednou najdu kluka, kterej mi to jištění poskytne i v mym domácim studiu. Hahahaha.

  1. Normální karimatka není jógamatka

Podobně jako s legínama jsem začínala cvičit na obyčejný karimatce. Pak jsem si pořídila jógamatku a zjistila jsem, jak je super cvičit na něčem, co se přizpůsobuje tělu a k zemi se to přicucne, takže to neklouže. V Lidlu ji mají asi za 160 korun. Skvělá věc.

  1. Yogalates není jenom srandovní slovo

Každej, komu jsem řekla, že cvičim yogalates, se fakt smál. Yogalates, to je prosim vás sestava cviků z jógy a z pilates, díky který spalujete, ale zároveň trochu posilujete. Klidně se smějte, ale, kdo tu má ochablý špeky a kdo je blonďatá kočka? Aha?!