Káčin zápisník: 5 důvodů, proč je advent nejlepší čas v roce a pokud si to nemyslíte, měli byste umřít

Kateřina Horáková

Upozornění: Autorka článku od probuzení 1. prosince nosí vánoční svetr se sobem, poslouchá na repeat Christmas Classics playlist na Spotify, v tuto dobu má doma asi desatery světýlka, papírové vločky na oknech a většinu dárků nakoupenou.

Vánoce jsou skvělá věc. Je to jediná doba v roce, kdy se moje nenávistná duše mění k lepšímu. Kdy zapomínám na křivdy, zavírám své asociální já do skříně a potkávám se s těma, který jsem neviděla už roky. Usmiřuju se, odpouštím a je mi jedno, kolik peněz narvu do dárků, hlavně, že se těm lidem budou líbit (a upřímně, ve vymejšlení dárků jsem dost velkej mistr).

Advent je prostě krása a letos, jak 1. prosince nasněžilo, ó, to byla doslova nádhera. Tenhle sníh mě nafrčel tisíckrát víc než deset kilo jinýho sněhu (vy víte, co myslim, vy nehodný párty zvířata!) a na vlně dobrý natěšený nálady se vezu jak na bobech. Pokud patříte do tý hrozně trapný skupiny, která čas předvánoční nesnáší, tak se běžte buď rovnou zabít, nebo si přečtěte, proč jsou Vánoce super. Mám pět důvodů, který vaše ledový srdce totálně udolaj!

  1. Můžete jíst a pít bez omezení

Cukroví, řízečky, chlebíčky, rautíky, předvánoční večírky, svářo, pivo, panáky. Před Vánocema se prostě počítá s tim, že budete nonstop přecpaný a naložený v lihu a všichni to tolerujou. Ideál.

  1. V práci je to na pohodu

Vy se těšíte na Váncoe, kolegové se těší na Vánoce, šéfové se těší na Vánoce, vybírají se zbytky dovolených, konec roku za dveřmi… Pokud teda nepracuejte někde, kde musíte balit miliardu balíků a rozesílat je tak, aby je lidi měli včas pod stromečkem. Ok, uznávám, že adventní pracovní pohoda platí jen pro nás kancelářský krysy.

  1. Dárky sice musíte rozdat, ale taky se vám pak nějaký vrátěj

Jasně, ne pro každýho dokážete sehnat ideální dárek a nedat mu nic je blbý. Stačí ale vytáhnout jednu drobnost, kterou má rád, poctivě to obejít a nechat se inspirovat… Totéž udělaj ostatní a podle mýho, jakejkoliv dárek, na kterym je vidět, že při jeho výběru někdo myslel aspoň pět vteřin na vás, je prostě super. Heslem dne není plnit přání a sny, ale potěšit.

  1. Spíš zasunete. Pardon, zamilujete se!

Nikdo nechce bejt sám – a už vůbec ne o Vánocích. Pokud si máte volit mezi kýmkoliv, s kým můžete courat po Staromáku a baštit trdelník, a sebevraždou, co zvolíte? Jo, myslela sem si to…

  1. Vánoční hity jsou napsaný tak, aby vám instantně zlepšovaly náladu

Teď teda nemyslim zrovna tu šílenou vodrhovačku od Mariah Carey, ale starej Bing Crosby nebo Sinatra… Vždyť to je krása. Pusťte si to do sluchátek a projděte se ve světle světýlek Prahou. To byste byli fakt z kamene, abyste se neusmívali. A že se těžko můžete procházet, protože se někam honíte? Sorry, ale za to nemůžou Vánoce, to si děláte sami.