Káčin zápisník: Jak jsem objevila Twitter aka Nejlepší sociální síť na světě

Kateřina Horáková

Sem dítě Facebooku. Vždycky jsem řádila hlavně na něm, protože statusy byly neomezený a měl ho každej, tudíž se moje plácání dostalo k velkýmu množství lidí. Ideál. Když se o slovo přihlásil Instáč, trochu mě to rozhodilo. Ráda fotim, ale všechny ty reklamy a předevšim ultraotravný instastories… No nevim. Naštěstí je tu Twitter.

Pamatuju si to, jako by to bylo včera. Ale nebylo, bylo to před deseti lety. Byla sem ve druháku na střední a spolužačka Petra, která chodila s (myslim) Jakubem ze čtvrťáku, přitáhla věc zvanou Facebook. Jakub byl totiž krasobruslař a akorát se vrátil z nějakýho závodu z USA, kde už tahle skvostná věc dávno jela.

Inu, založili jsme si všichni po vzoru Petry Facebook, ale protože tam nikdo nebyl a grafika byla otřesná, dost rychle nás to pustilo. Trvalo to ještě podle mě tak rok nebo dva, něž se to v Česku rozjelo naplno a než se z nevinný srandy stala věc, která šmíruje a ovlivňuje naše reálný životy.

Facebook je pro prarodiče

Sociální sítě ale pro děcka 90. let rozhodně nezačaly Facebookem. Kdo by si nepamatoval Lidé.cz, tzv. Líbko, neohrabanějšího předchůdce Tinderu, nebo chatovací místnosti na Xchatu? Já byla všude, protože mě to prostě bavilo.

Ale Facebook se ukázal bejt úplně jinou ligou. Proto je smutný, že je už nějakou dobu platformou ne pro rodiče, ale pro prarodiče všech a ti všichni jsou na Instáči. Ale víte, co je vůbec nejlepší a je skvělý, že se to začíná zvedat? Twitter.

Budování tradice

Ano, přátelé, ta nudná síť, kterou v ČR dlouho používali jen politici a novináři, takže lidi, co puberťáka absolutně nezajímaj, se konečně vyhrabala a buduje tradici i u nás. A je to jedině dobře! Já sem si svůj Twitter založila až teď a jsem nadšená. Proč?

I když omezeně, zase mám místo, kam můžu solit svý moudra. Hlavně je to koncipovaný tak, že jich můžu do feedu nasolit miliardu, což bylo na Facebooku vždycky otravný, tady se to ale snese. Zadruhý, pořád ho používaj novináři a politici, takže se dostanete mnohdy k úžasně zábavnejm vláknům. Třeba Míra Kalousek je absolutní bůh Twitteru.

Většina lidí, co si zvolí Twitter, je navíc nejen vtipná, ale i chytrá. Napsat vtipnej a chytrej příspěvek v omezenym počtu znaků není prdel a třeba na Instagramu se za fotku popsanou jen hashtagama schová i hodně velikej debílek. A ty, co na Twitteru jsou, ale už nejsou chytrý, to jsou puberťáci. A to je zlato, přátelé!

Příklady za všechny

Tuhle jsem u někoho narazila na vlákno, kde lidi glosovali vládní krizi pomocí sdílení nejrůznějších teen tweets. Pokud si neumíte udělat představu: popsat postoj Honzy Hamáčka v aktuální kauze kolem ministra kultury tweetem nějakýho dospívajícího děvčete ve znění: „Zajímá mě, jestli na mě vážně všichni čumí a smějou se mi, nebo je to jenom v mojí hlavě“ a názor na celou věc Andreje Babiše zse definovat slovy: „Dejte mi všichni pokoj dopiče,“ to je prostě geniální a ani na Facebooku, ani na Instagramu by se to nestalo.

Po letech výmazu mozkovejch buněk a postupnýho drcení sebedůvěry jsem konečně našla platformu, která se jeví inteligentně. A to mi ležela u nosu celou dobu. Doufám, že to nakonec takhle bude i s mym životnim partnerem. Hmmm… To by byl dobrej tweet!