Káčin zápisník: What if I told you… Že Hra o trůny není jedinej seriál na světě? A že dokonce dávno není ani dobrej?

Kateřina Horáková

Přátelé, seriály jsou skvělá věc. Od rozjezdu tzv. quality TV se do nich investují peníze a především snaha, která se u řady celovečeráků vůbec nevidí, což je znát. Ano, dobrých seriálů je opravdu mnoho. Hra o trůny mezi ně už pár let nepatří. Tak co, sakra, všichni děláte?

Jako všichni sleduju Hru o trůny. Naskočila jsem na konci první řady, kdy mě upřímně překvapilo, že *spoiler alert* jedinou kladnou postavu fakt nechaj zabít. Dost rychle jsem se stala fanouškem a po pár řadách mě to stejně rychle opustilo. Sorry not sorry, ale dobrý to přestalo být někdy v půlce pátý sezóny. Poslední dvě řady, včetně tý aktuální, už je hrozně znát, že si to scenáristi HBO píšou sami. Dialogy stupidní, témata těch dialogů ještě stupidnější. Telenovela, kterou najednou klidně můžete pustit i dětem, žádná krev, žádný drama, žádný prsa. Žádná zábava. Z věci, která povznášela fantasy na roveň plnohodnotnýho žánru, je nakonec jenom řadová blbina.

Jděte někam s dohadama

Hele, jasně, že to teď už dokoukám – stejně, jako jsem dokoukala HIMYM a jako jsem docela dlouho vydržela The Big Bang Theory. Ale už to mám jen jako vycpávku k pondělní večeři.

Takže ty dohady na sociálních sítích mě docela rozčilujou. Jedni se vztekají kvůli spoilerům, druzí tvrdí, že „jsou asi jediný, co to nikdy neviděli“. Pak se zase ti první rozčilují, že „ne, fakt nejste jediný, jen chcete být zajímaví“. C´mon. Já stojim někde uprostřed, otvírám pusu naprázdno a snažim se říct, kolik milionkrát lepších seriálů vlastně existuje.

Quality TV

Zmínila jsem quality TV, k jejímuž rozjezdu Hra o trůny rozhodně přispěla, ale teď už s ní nemá nic moc společnýho. V celkovym kontextu to totiž byla celá seriálová produkce HBO ještě před GoT, která zapříčinila, že se do čistě televizních kousků začaly rvát prachy a stalo se z toho něco prestižního.

Víte, co bylo před Hrou o trůny? Třeba vynikající Boardwalk Empire nebo skvělej Řím, kterej je vlastně jako Hra o trůny, akorát jsou tam víceméně reálný postavy a skončilo to po dvou nebo třech sériích, takže žádný zbytečný nastavování. Je tam incest, boj o moc, války, sex, drogy, zrada v rodině… Dokonce maj ty dva seriály i jednu společnou herečku (v Římu hraje ta buchta, co ve Hře o trůny ztvárnila Ellariu Sand).

Carnivale

Jestli máte rádi nadpřirozený prvky, tak HBO kdysi vytvořila něco, co se jmenuje Carnivale. Nikdo se na to nedíval, takže to skončilo předčasně, ale sakra, to je teda veliká škoda, to vám povim! Mysteriózní věc, u který podobně jako u Twin Peaks nevíte, co je skutečný a co ne, navíc s filozofickym přesahem pro vnímavější z nás. Nebo The Leftovers, to byl přece vynikající počin! A nejde jen o tvorbu HBO. Peaky Blinders od BBC jste sledovali? Co The Knick od Cinemaxu? Víte, že Jim Carrey teď natočil naprosto geniální seriál Kidding, kde hraje tak trochu sám sebe, je to neskutečně vtipný a neskutečně dospělý?

Až za 4 týdny konečně všichni v Západozemí umřou nebo zmrznou nebo se z nich stanou ledoví zombíci a Noční král usedne na trůn, aby nastolil novej světovej řád a zavedl společnost, která nebude zkažená bojem o naprosto bezvýznamnej kus nábytku, fakt se mi uleví. Asi měsíc na to sice začnou všichni mektat o Stranger Things 3, to je ale aspoň pořád dobrý…