Kaiser Chiefs: Která písnička je dobrá? Fandové, rozhodněte za nás!


Britští Kaiser Chiefs vydávají po třech letech novinku. S nahrávkou The Future Is Medieval dávají fanouškům šanci, aby si desku sestavili podle své chuti. Jako by tím ale maskovali rozpaky z nepříliš originálního materiálu.

Zpěvák Kaiser Chiefs Ricky Wilson dostal nápad a spolu s ostatními členy ho jednoduše zrealizoval. Kapela z Leedsu dala k dispozici celkem dvacet skladeb, ze kterých si po poslechu krátkých ukázek můžete vybrat deset. Smíte si také zvolit design obalu plus booklet a za necelých osm liber vybrané skladby stáhnout. Deska podle vašich představ je tak rychle hotová.
Album The Future is Medieval tak vyšlo takřka v utajení, bez jakékoliv předchozí kampaně na webu skupiny, kde si ho nyní můžete namixovat a stáhnout.

Kaiser Chiefs – Child Of The Jago

Pokud se vám zalíbí všechny písničky, sestavíte si desky dvě a zaplatíte také dvakrát. Chcete na stažených písních vydělat? Není problém! Skladby můžete přes internet za stejnou cenu dál prodávat a z každého downloadu získáte jednu libru.

Myšlenka je to originální, což o to, ale jde pánům z kapely vlastně vůbec ještě o hudbu, nebo je to jen promyšlená marketingová strategie? Po poslechu celé desky se přikláním spíš k druhé možnosti. 

Nikde žádný hit

Na čtvrté desce The Future is Medieval znějí Kaiser Chiefs o poznání temněji, ostatně už pilotní singl Little Shocks není nikterak rozjuchaná ukázka. Místo snadno zapamatovatelného, s lehkostí zazpívaného refrénu skladba nevybočí z dramatické až tísnivé linky. Child Of The Jago zase v textu vyvolává noční můry a s písní Man On Mars měl údajně vypomoci samotný David Bowie, skupina ale jeho text – prý kvůli pochybné kvalitě – odmítla.

Kaiser Chiefs – Little Shocks

Temný nádech samozřejmě nevadí, jako by ale celé album postrádalo výrazný bod, skladbu, kterou byste si, tak jako dřívější hit Ruby, htěli celý den probrukovat.
Potěší tak snad jen komorní beatlesovská Coming Up For Air a retro zvuk Back In December. Tahle písnička jako kdyby vypadla z novinky britských indie kolegů Arctic Monkeys. Jestliže budoucnost je v myšlenkách Kaiser Chiefs středověk, pak minulost drží jejich aktuální desku nad hladinou.  

Kaiser Chiefs – Coming Up For Air

Originální strategie, kterou Kaiser Chiefs použili, v kontextu s The Future Is Medieval ale přesto vyznívá spíš jako bezradný vzkaz fanouškům: „Nevíme, které písně jsou natolik dobré, abychom je umístili na album. Tak to, prosím, rozhodněte za nás.“ Ve fyzické podobě by deska měla vyjít zhruba za měsíc.

Kaisef Chiefs – The Future Is Medieval
Vydavatelství: Universal
Celkový čas: 33:16 – 44:39,  77:55
Seznam skladeb: Back In December, Can´t Mind My Own Bussines, Child of the Jago, Coming Up For Air, Cousin In The Bronx, Dead Or In Serious Trouble, Fly On The Wall, Heard It Break, I Dare You, If You Will Have Me, Little Shocks, Long Way From Celebrating, Man On Mars, My Place Is Here, Out Of Focus, Problem Solved, Saying Something, Starts With

Témata:,