Kaiser Chiefs vyučují v zavedených osnovách

kristinabila

Škola základ života, říká se. Vzdělání podporují také indie-rockeři Kaiser Chiefs, kteří do školní docházky zasadili motiv války. Na páté desce Education, Education, Education & War ale bojují hlavně sami se sebou.

Název alba Education, Education, Education & War odvodili Kaiser Chiefs od proslovu britského premiéra Tonyho Blaira, v němž představil tři vládní priority. Je jasné, že kapela jeho slova vnímá ironicky, přesto by posluchač čekal konceptuální nahrávku ve stylu American Idiot od Green Day. Motiv boje, odvahy, bezútěšnosti, případně hrdosti však novinku prostupuje spíš jen neurčitě.

Poslechněte si Kaiser Chiefs v Youradiu

Kapelu na konci roku 2012 opustil mozek kapely a bubeník v jedné osobě Mock Hodgson. Zpěvák Ricky Wilson se tak musel ujmout role lídra se vším všudy, a svou úlohu bere vážně. Z nemastného neslaného týpka s hrncem na hlavě se vyklubal stylový fešák, který momentálně zahřívá židli porotce v soutěži britského The Voice. Wilson přiznal, že s účastí souhlasil hlavně proto, aby zpropagoval Kaiser Chiefs. A bude se muset snažit, protože samotná deska jim příliš reklamy nedělá.

Ne, deska to není špatná. Problém je v tom, že je nevýrazná. Je z ní sice cítit snaha dělat věci jinak, strojek invence se ale zadrhl; kéž by všechny skladby měly takový tah na branku jako úvodní The Factory Gates! Stejně skvělá je i hymna  Coming Home (Kaiser Chiefs: Ať je náš hit hymnou fotbalového týmu) nebo vytleskávačka Bows & Arrows, jejíž popěvek we´re the people created equal si fanoušci naživo maximálně užijí.

Kaiser Chiefs - Education, Education, Education & WarNa každé písničce z nového alba by se vlastně dalo najít něco pozitivního, problém je v tom, že ani po opakovaném poslechu v hlavě neutkví nic výrazného. Kaiser Chiefs zůstala kytarová svižnost, Wilsonův typický projev i elektronický podkres. Nic nového ale skupina v roce 2014 nenabízí. Škoda. Za patnáct let existence se mohla pustit do kudrlinek, novotvarů i přešlapů. Všechno lepší než zůstat zavřený ve stále stejné krabici.  

Kaiser Chiefs – Education, Education, Education & War
Vydavatelství:
Universal Music
Celkový čas: 45:59
Seznam skladeb: The Factory Gates, Coming Home, Misery Company, Ruffians On Parade, Meanwhile, Up In Heaven, One More Last Song, My Life,
Bows & Arrows, Cannons, Roses

Témata:,