Kalifornské Víno roku nemusí zachutnat každému


Kdyby vám před čtvrtstoletím někdo nabídl kalifornské víno, asi byste se vyděsili: „Co to má být?“ A třeba by vám při pomyšlení na něj i naskočila husí kůže. Bourbone, to jistě; ale americké víno? Proto zůstala téměř bez povšimnutí i událost, která změnila dějiny vinařství. Vypráví o ní americký film Víno roku, který míří do českých kin.

Další snímek o víně, říkáte si. Ano, po úspěšných Bobulích, Bokovce nebo Dobrém ročníku máme na stole připraveno k degustaci Víno roku. Jeho výrobci v čele s režisérem Randallem Millerem vsadili na již osvědčené prostředky, a tak se opět můžeme kochat fotogeničností zlatem podbarvených vinic a více či méně prožívat vedlejší romantickou zápletku.

Víno rokuZábavný a charismatický Alan Rickman
Film nás vrací do roku 1976, kdy hipíci sedávali kolem ohně na kalifornských svazích a popíjeli. Vinaři Jimu Barrettovi (Bill Pullman) a jeho synovi (Chris Pine) se podařilo vypěstovat znamenité Chardonnay. Díky anglickému znalci vín Stevenu Spurrierovi (Alan Rickman) toto víno zabodovalo až ve Francii. Při ochutnávce vín „naslepo“ se mu totiž povedlo věhlasná francouzská vína porazit!

Tvůrci filmu si byli vědomi, že dobrá atmosféra u podobně laděných filmů dělá hodně, a proto k podmanivé kameře přidali i dobovou hudbu. Navíc jako zvon znějící hlas zábavného Alana Rickmana dodává uznávanému vinařskému expertovi patřičnou autoritu. To je ale vše, čeho jsme se od této herecké ikony dočkali. Jeho charisma bohužel zapadlo mezi ostatními nevýraznými postavami. Kapitán Kirk (Chris Pine), který si odskočil do vinařského prostředí, sice neopustil své frajerské chování, ale jeho role hipízáckého synáčka má v sobě jistou elegantní drzost a současně kapku odpovědnosti, s níž určitě zaboduje u dívčího osazenstva.

Bokovka to zdaleka není
Snímek natočený podle skutečné události, kdy se opravdu začal do Evropy šířit věhlas kalifornských vín, nabaluje k hlavnímu příběhu spoustu vedlejší vaty, která diváka spíše znechutí. Zápletka točící se kolem půvabné blondýnky v podání Rachael Taylor působí místy velice strojeně. Naštěstí to zachraňuje optimismus vyzařující z filmu, díky němuž jste ochotni na tuto chutnou hru přistoupit. Ale úrovně Bokovky film Víno roku zdaleka nedosahuje.

Víno roku (Bottle  Shock)
USA, české titulky, 110 minut
Režie: Randall Miller
Hrají: Alan Rickman, Rachael Taylor, Chris Pine, Freddy Rodríguez, Eliza Dushku, Bill Pullman, Dennis Farina, Miguel Sandoval
Premiéra v ČR: 28. 5. 2009