Kam vyrazit na dovolenou, abyste se cítili královsky a zároveň neutratili balík?

Lucie Bryndová

Hlavní sezóna dovolených už se blíží. Pokud jste ještě nestačili popřemýšlet nad tím, kam se letos vydáte sami, s přáteli nebo rodinou za odpočinkem, určitě uvítáte několik tipů. Ať už se rozhodnete vycestovat na vlastní pěst nebo s cestovkou, autem nebo letadlem, určitě se budete chtít cítit královsky. Jaké destinace jsou ty pravé pro tohle léto?

  • Costa Brava ve Španělsku. Opravdový ráj pro všechny, kteří chtějí vypnout od každodenních starostí a práce, je Costa Brava, která leží na nejsevernější části španělského středomořského pobřeží a nabízí dlouhé písčité pláže i příkré útesy. Najdete tady vynikající restaurace, bary, diskotéky, ale i útulné kavárničky. Vydat se můžete třeba do Blanes, Pineda de Mar nebo St. Susanna nebo na klidnější Tossa de Mar, které je skvělou volbou pro všechny zamilované.
  • Černá Hora a její nekonečné pláže. Bojíte se létat a v Chorvatsku jste byli na dovolené posledních několik let? Zkuste změnu. Do Černé Hory se dostanete pohodlně autem. Z Prahy do hlavního města Podgorica je to zhruba 1 300 kilometrů. Mezi nejkrásnější letoviska plná nekonečných pláží patří Petrovac, Sutomore nebo Budva. A pokud by se vám přece jen chtělo letadlem, letenky vyjdou na pár korun.
  • Ibiza. Jste právě single a kámoši nebo kámošky vás s letošní dovolenou tak trochu vypekli? Vydejte se na single dovolenou! Ibiza bude skvělým místem, kde si užijete chvíle odpočinku i pořádnou porci zábavy. Půjčit si můžete třeba kolo a vydat se prozkoumat místní panenskou přírodu. Kromě toho si užijete příjemné procházky křivolakými uličkami města Evissa. A tančit až do rána pak můžete v jednom z nejrušnějších letovisek San Antonio.
  • Baltské moře v Polsku. Jet do Polska k moři? A proč ne. Pokud vám nevadí chladnější moře a rádi cestujete po vlastní ose, je to skvělá volba. Mezi nejkrásnější destinace patří například poloostrov Hel, kde si přijdou na své hlavně milovníci cyklistiky, nebo Pucká zátoka s mírnými vlnami. Milovníci vodních sportů, a to hlavně těch, ke kterým je potřeba pořádný vítr, určitě ocení sever Baltu, který je oblíbeným letoviskem kite surfařů.
  • Sluneční pobřeží v Bulharsku. Přestože má tuto zemi zejména generace vašich rodičů a prarodičů spojenou s jedinou destinací, kam se mohlo vycestovat a dovolená tady je moc neláká, pro vás to může být něco nového. Bulharsko je plné krásných resortů a písečných pláží. Můžete si tady dopřát výborné víno i lahodné pokrmy bohaté na zeleninu a mořské plody. Bulharsko je dostupné jak letecky, tak třeba i vlakem, pokud vám nevadí dlouhá cesta.
  • Řecké ostrovy. Kypr, Kréta, Zakynthos ale i Lefkada, Kos nebo Rhodos. Řecko má opravdu co nabídnout. Průzračná voda, nádherné pláže, a hlavně řecká kuchyně ohromí i ty nejnáročnější z vás. Řada nízkonákladových aerolinek nabízí letenky za hubičku, tak se nemusíte bát, že by vás vyšlo cestování draho.
  • Turecko. Antalya, Alanya, Belek, Side nebo Turecká riviéra jsou skvělými destinacemi s orientální atmosférou. Můžete se slunit u moře, zahrát si golf nebo třeba objevovat místní památky. Hotely bývají často plné aquaparků s tobogány, užijete si tady skvělý odpočinek v tureckých lázních, vynikající jídlo i řadu aktivit z bohatého programu all inclusive, který hotely obvykle nabízí.