Kamila Nývltová z X Factoru je mladá a zpívá skvěle. Proč taková není i deska?

Jana-Moravcova

Dvacetiletá Kamila Nývltová má šmrnc a hlas jako zvon. I proto uspěla v populární pěvecké souteži X Factor. Její eponymní debut už ale takový šmrnc a mladistvý zvuk nemá. Producent Daniel Hádl se sice snažil obléknout staré hity do moderního kabátu, je to ale kabát nezajímavý a navíc nepříliš padnoucí. Nebo by snad dvacetiletá zpěvačka měla kariéru stavět na písničkách z muzikálu a čtyřicet let starém hitu?

Účastníci talentové soutěže X Factor, například ti Britští, ukázali, že jejich vítězství není pouhá shoda náhod a okolností. Některé debuty jsou velmi povedené a protagonisté více než úspěšní. Příkladem může být Alexandra Burke, která svůj hlas dokázala prodat skrze vlivné a šikovné kolegy. Takové štěstí ale Kamila Nývltová neměla. Oproti Burke sice skončila v české verzi soutěže „jen“ v první pětce, disponuje však snad ještě zvučnějším a medovějším hlasem než její britská kolegyně.
Kamila Nývltová a Dan Hůlka v DraculoviJe to ale pořád stejná písnička. Mladí interpreti, které „vyplivne“ televizní soutěž, až na výjimky nemají repertoár a producenti se skladateli je tak utápějí v coververzích známých hitů. Konkrétně Kamila v nich pak spíš než obrovský pěvecký talent ukazuje úsměvnou angličtinu.

V první půlce coververze anglických hitů…
Kamila Nývltová našla po soutěži svoje štěstí ve známých muzikálech, objevila se v Draculovi, Angelice i Kleopatře, kde výhodně dokázala prodat svůj zvučný teatrální vokál. Získala si tím i řadu fanoušků; mezi návštěvníky muzikálů ale teenageři, na které by Kamila svým mládím měla a mohla mířit, spíš nepatří.
Do podobné role, jakou hraje v muzikálech, se tak Kamila stylizuje i na své debutové desce. I proto se na ní díky ohlasu fandů objevují populární duety z představení, kde Kamila alternuje hlavní ženské role. V Draculově Vím, že jsi se mnou si s ní zazpívá nejslavnější český Dracula Daniel Hůlka, Kleopatřinu Já ti přísahám zase doplňuje Marian Vojtko. Že by si tyhle skladby dobrovolně pustil fanda moderní popmusic? To si upřímně nedovedeme představit.
Muzikálovým melodiím předchází jen zčásti povedená anglická půle desky sestavená z coververzí slavných hitů. Ač se mnohým slavným skladbám hudební historie snažil tým vdechnout život svěžím moderním pop-soulovým soundem, pořád to zní spíš tak, jako když se postarší dáma snaží vypadat Kamila Nývltovámladistvě. Navíc anglický přednes Kamily Nývltové kolísá od výborného v Pink Cadillac k nepovedenému v případě pilotního singlu Son Of a Preacher Man. Nutno podotknout, že známému hitu od zpěvačky Dusty Springfield, který se v originále blýskl v kultovním snímku Pulp Fiction, moderní zvuk spíš nesedí.

…v druhé český muzikál
Od šesté skladby se album nese v češtině. Uslyšíme tak třeba píseň Zůstávám, melodii ze slavného muzikálu Carmen, nebo A tak bože přání mám z Angeliky. Kromě muzikálových melodií a coverů se ale konečně dočkáme i autorsky nových skladeb; první je taneční popová Něco jsi slíbil Daniela Hádla a textařky Jany Rolincové, syntetický pokus o diskotékový hit ale dopadl katastrofálně. Utápět Kamilin hlas v béčkových skladbách pro vesnické taneční zábavy je skoro až zločin. Druhá novinka Pod Vodou Davida Solaře a Zuzany Ďurdinové je oproti předchozí písničce veselý song s příjemným soundem. Když si ovšem odmyslíme přihlouplý text o jakémsi svalovci.

Poslechněte si Něco jsi slíbil

Kamila si vydobyla slibnou pozici na divadelních prknech v populárních zpěvohrách a v jejím debutu se počátky muzikálové kariéry silně odráží. Mladé posluchače rádoby moderními verzemi slavných hitů ale osloví jen těžko, naopak ty, kteří na její vystoupení chodí do divadla, z části muzikálovým albem uspokojit může.
Jako mladá dvacetiletá zpěvačka by ale mohla nabídnout kvalitní materiál i svým vrstevníkům. Třeba příště.

Kamila Nývltová – Kamila Nývltová
Vydavatelství:
 Popron Music
Celkový čas: 39:19
Seznam skladeb: Son Of a Preacher Man, Tell Me Bout it, Pink Cadillac, When All Is Said and Done, I Love You I Do, Zůstávám, Něco jsi slíbil, Vím, že jsi se mnou, A tak Bože přání mám, Já ti přísahám, Pod vodou

Témata:,