Kanadští Junior Boys a diskotéka? Leda tak v polovičním rytmu

Jiri-Vanek

Kultovní kanadská indie-popová formace Junior Boys vystoupila v pražském klubu Roxy. Elektronické plochy, silné melodie a jemný falzet zpěváka Jeremyho Greenspana vytvořily báječnou letní atmosféru. Hlavní hvězdy večera výborně doplnili pražští Sporto.

Junior Boys nastoupili na pódium chvilku po deváté. Matt Didemus stál schovaný za hradbou elektronických mašinek, zpěvák Jeremy Greenspan hrál střídavě na syntezátor a na kytaru, dvojici doplňoval ještě živý bubeník.

Žádní bourači tanečních hitparád
Pánové začali písní Hazel z letošního alba Begone Dull Care a pak se vcelku rovnoměrně věnovali věcem z tohoto alba a z předchozího So This Is Goodbye. Zhruba v půlce koncertu došlo i na největší hit Birthday z první desky Last Exit.

Poslechněte si píseň Birthday

Diváci ale nikterak bouřlivě nereagovali; Junior Boys jsou sice elektroničtí, ale v podstatě ne moc taneční. Možná za to můžou i živá bicí. Kdyby totiž hrála dvakrát rychleji, svádělo by to k tanci, takhle vybízejí spíš k ambientnímu přemítání. Koneckonců ani členové skupiny nevypadají jako bourači tanečních hitparád; zarostlý Jeremy Greenspan působí spíš jako hodný irský strejda. Nikomu to ale nevadí – takhle nějak má vypadat bezstarostný letní koncert.

Poslechněte si píseň Hazel

Inspirace pro boj proti domácímu násilí
Pozice předkapely připadala power-popovým Sporto. V osm hodin byla Roxy ostudně prázdná, na Junior Boys se ale docela zaplnila. Skupina Sporto představila hlavně repertoár z poslední desky More. Písně zněly ovšem naživo syrověji; oproti elektorničtějším začátkům je teď Sporto obsazením i zvukem v podstatě standardní rocková kapela. Vrcholem jejího vystoupení byla určitě na elektronice hodně postavená píseň Dva zuby. Tuhle věc by měla urychleně použít do reklamy nějaká organizace zabývající se domácím násilím na ženách, protože silnější skladbu na dané téma v Česku nikdo nesložil a hned tak asi ani nesloží.

Junior Boys, Sporto
4. srpna 2009, Roxy, Praha

Témata:, ,