Kanibalismus. Je to aktuální fenomén?

David Šohaj

Kanibalismus neboli lidožroutství ve většině z nás okamžitě vzbuzuje nevýslovnou hrůzu. A nejspíš vás příliš neuklidní, že se opravdu jedná o stále živý fenomén a nejen nějakou zašlou „úchylku“ domorodých a barbarských kmenů někde v pralesech.

I z posledních pěti století tady máme celou řádku příkladů toho, že lidé jsou nejspíš schopni opravdu všeho, a i když se naše vývojové a technologické zázemí mění každý den, určité pudy nikdy nejspíš nebudou nikdy úplně vykořeněny. Proč by ale někdo zatraceně chtěl jíst maso jiného člověka? A musí jít vždy zákonitě o duševně nemocné jedince? Nebo je to všechno trochu složitější?

Skotský král kanibalů

Vlastně se dodnes nepodařilo uspokojivě prokázat, zda se jedná o historickou podobnost, nebo jen legendu. Skot jménem Alexander „Sawney“ Bean měl být hlavou asi padesátičlenného klanu kanibalů. Ten měl v 15. století mít na svědomí více než tisícovku lidských obětí.

Podle legendy se mladý kanibal bezhlavě zamiloval do jedné místní ženy, která byla podezřívána z čarodějnictví. Jmenovala se Agnes Douglas. Vzali se a odebrali se společně do ústraní – do jeskyně na kraji skotské divočiny. Tam měli postupně zplodit na 14 dětí – 8 synů a 6 dcer. Okrádat své oběti začali kvůli obživě, později se ale rozhodli, že rovnou mohou pojídat jejich mrtvá těla.

Je něco tak hrozného vůbec možné? Historikové tyto skutečnosti většinou pokládají za fikci – některé historické zdroje totiž legendu připisují do 14. století, jiné ji datují zase o více než 300 let později. Odborníci ovšem zároveň nepopírají, že by na příběhu mohlo být něco pravdy.

Hory mají oči – a to hned dvakrát

Tak silný příběh se samozřejmě nevyhnul filmové adaptaci. Kultovní hororový snímek Hory mají oči od režiséra Wese Cravena se touto legendou silně inspiroval a dodnes patří ke zlatému fondu hrůzostrašných filmů. Původní filmová adaptace spatřila světlo světa v roce 1977, stala se ovšem tak zásadním milníkem v dějinách kinematografie, že remaku jsme se dočkali ani ne o třicet let později. Stejnojmenný film v americké produkci z roku 2006 má na svědomí režisér Alexandre Aja a hlavní role si tady vystřihli Aaron Stanford spolu s Kathleen Quinlan.

Děsivý příběh byl přenesen do moderních reálií 21. století a na diváka tak vše působí jaksi všedně a přípustně. Tedy až do doby, kdy se slibně začínající rodinný výlet naprosto vymkne kontrole a nastanou hrůzostrašná muka…

Kanibalismus dnes

Kanibalismus je s dějinami člověka údajně provázán o poznání více, než bychom si mohli myslet. Nejeden renomovaný archeolog se dokonce vyjádřil ve smyslu, že bez kanibalismu by se lidská civilizace možná vyvíjela úplně jiným směrem.

Důkazy o aktivním kanibalismu byly nalezeny na bezpočtu archeologických vykopávek a z posledního století existují také doklady o tom, že ještě za 2. světové války pojídali maso zabitých amerických vojáků jejich japonští protivníci. Nemělo to ovšem být vůbec kvůli hladu – měli jim to přikázat jejich nadřízení jako akt pomsty. A to je na celé věci dost možná to nejděsivější.

Témata:, ,