Karel Gott dostane k narozeninám podobiznu na zlatých medailích

Redakce

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou připravuje k 75. narozeninám Karla Gotta ražbu jednouncových a půluncových zlatých medailí. Levnější varianta pak bude stříbrná.

Výtvarné předlohy medailí jsou dílem medailérů Jaroslava Bejvla a Petra Horáka. Každý z nich ztvárnil jednu stranu. Na líci medaile je vyobrazen portrét Karla Gotta. "Mistrovi u volby asistovala jeho žena Ivana s dětmi. Ze tří variant, které jsme předložili, zvolili provedení Jaroslava Bejvla, který je jedním z našich nejlepších výtvarníků," řekl Tomasz Surdy z České mincovny.

Poslechněte si Karla Gotta v Youradiu

Na rubu medaile je slavík, vavřín a harfa. Pro tuto stranu byla inspirací oblíbená Gottova plastika. "Lyra na mém návrhu znázorňuje hudbu, vavřín symbol velikosti a zpívající slavík odkazuje na veřejnosti dobře známé úspěchy v anketě o nejpopulárnějšího zpěváka," vysvětlil Horák.

Ačkoliv Gott oslaví narozeniny až v příštím roce, ražba medailí se uskuteční už teď v listopadu. Za uncovou zlatou medaili (31,1 gramu) zaplatí investor 55 tisíc korun, za půluncovou 27500 korun. Jednouncová stříbrná medaile bude levnější, přijde na 2000 Kč. (sli)

swipe helper

Mezi články můžete přecházet pohybem prstu na displeji do stran

zavrit