Karel Gott dostane k narozeninám podobiznu na zlatých medailích

Redakce

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou připravuje k 75. narozeninám Karla Gotta ražbu jednouncových a půluncových zlatých medailí. Levnější varianta pak bude stříbrná.

Výtvarné předlohy medailí jsou dílem medailérů Jaroslava Bejvla a Petra Horáka. Každý z nich ztvárnil jednu stranu. Na líci medaile je vyobrazen portrét Karla Gotta. "Mistrovi u volby asistovala jeho žena Ivana s dětmi. Ze tří variant, které jsme předložili, zvolili provedení Jaroslava Bejvla, který je jedním z našich nejlepších výtvarníků," řekl Tomasz Surdy z České mincovny.

Poslechněte si Karla Gotta v Youradiu

Na rubu medaile je slavík, vavřín a harfa. Pro tuto stranu byla inspirací oblíbená Gottova plastika. "Lyra na mém návrhu znázorňuje hudbu, vavřín symbol velikosti a zpívající slavík odkazuje na veřejnosti dobře známé úspěchy v anketě o nejpopulárnějšího zpěváka," vysvětlil Horák.

Ačkoliv Gott oslaví narozeniny až v příštím roce, ražba medailí se uskuteční už teď v listopadu. Za uncovou zlatou medaili (31,1 gramu) zaplatí investor 55 tisíc korun, za půluncovou 27500 korun. Jednouncová stříbrná medaile bude levnější, přijde na 2000 Kč. (sli)