Karel Gott: Krám s básněmi nezavírám!

Lubos-Prochazka

Karel Gott (69) nadchl ve středu pražskou O2 Arenu, která byla jednou ze zastávek na jeho velkém podzimním turné po Česku a Slovensku. V exkluzivním rozhovoru pro Koule.cz popisuje, jak vypadaly noci po jeho vyprodaných koncertech, a překvapivě neslibuje, že se teď bude více věnovat rodině a naopak zpívání omezí! Prozrazuje také, jak bude trávit blížící se Vánoce.

V rámci úspěšného turné Zpátky si dám tenhle film, jste měl koncert i v pražské O2 Areně. Přišlo asi deset tisíc lidí – to je počet, kterým se z českých interpretů můžete pochlubit jen vy…
Proto taky tento koncert považuji osobně za vyvrcholení své kariéry! Všiml jsem si v publiku mnoha mladých lidí a musím přiznat, že to mě zahřálo u srdce nejvíce… Je vidět, že mám stále co nabízet, a je příjemné, že oslovuji všechny generace. Děkuji všem za zájem!

V osmi městech Česka a v Bratislavě lidem nabízíte největší hity své kariéry. Člověk by řekl, že takové typy koncertů jsou pro vás rutina. Mám pravdu, nebo byla tréma a nervozita?
Každý večer je tréma – a jak jdou léta, je pocit zodpovědnosti pokaždé větší a větší. Proto před každým koncertem cvičím, rozezpívávám se a koncentruji se tak, že s nikým nemluvím.

Počkejte, jak se Karel Gott rozezpívává? To musí být ve vaší šatně pěkně rušno…
Rozezpívávání má několik fází. Někdy je to tak, že to není vůbec slyšet. Za dveřmi nikdo neví, že se rozezpívávám. Jen tak si v šatně pobrukuji. Až pak zkouším vysoké tóny. To se musí postupně, jako sportovec: nejdřív takový volný běh a pak těžší cviky (směje se).

Na turné jste, pokud nepočítám půlhodinovou přestávku, zpíval skoro tři hodiny v kuse. Usínalo se vám pak s pocitem vítězství, že jste dobyl největší sportovní halu v republice?
To nejde jít po takovém koncertě ihned spát… Vždy si dám něco dobrého k jídlu, skleničku dobrého vína. A po příjezdu domů pak ještě do noci přemýšlím. Ten večer je pořád ve vás.

Předpokládám, že jste toho během turné moc nenaspal, když máte doma dvě malé děti…
Ano… Po šesté hodině vždycky přiběhla Charlottka a zakřičela mi do ucha: „Vstávej!“ Není hezčího probuzení! (směje se)

Letos jste hodně pracoval. Máte za sebou turné v Kanadě, Německu a v Izraeli – a následovalo tour Zpátky si dám tenhle film v Česku a na Slovensku. Zvolníte a budete teď více doma s manželkou a dcerami Charlottou a Nelly?
Dostal jsem důkaz, že publikum stále zajímám, svým zpěvem a písničkami ho nenudím a tím, jak vypadám, nestraším. Krám s básněmi prostě zatím nezavírám!

Takže mi vlastně odpovídáte, že budete pořád na cestách!? Nevyčítáte si to?
Moje žena s tím do toho šla, nemám si co vyčítat!

Ale na Vánoce budete všichni společně. Jaké budou?
Doma… Klasické, výjimečnosti nechci, protože tradice je pro mě tradice a rituál je rituál. Nevím, co bych k tomu řekl více!