Karel Plíhal, melancholický i vtipný písničkář, slaví 55. narozeniny

Redakce

Pětapadesáté narozeniny slaví  23. srpna písničkář, vyjímečný textař a výborný kytarista Karel Plíhal. Rodák z Přerova, který je na sólové dráze přesně třicet let, nikdy nepatřil mezi mediálně známé tváře; jeho introvertní povaha se promítla jak do přístupu k médiím, tak do jeho melancholicky poťouchlých textů.

Poslechněte si Karla Plíhala v Youradiu

Karel Plíhal patří mezi textaře, pro které je práce s jazykem zábava. Koncerty prošpikovával vtípky a situačními básničkami, v textech vždycky zajímavě kombinoval vážná témata a humor. Kromě vlastních skladeb se Plíhal věnoval i tvorbě Josefa Kainara, v roce 2004 vydal desku jeho písňových textt Nebe počká. Po vydání alba vyprávěl, jak kvůli těžkým bluesovým a jazzovým melodiím, které Kainar přetextoval, několik let pilně cvičil na kytaru.

První eponymní album vyšlo Plíhalovi v roce 1985. Skladby jako Vzpomínka, Sedí topič u piana nebo Když jsi smutná se hrávají dodnes. Během své kariéry Plíhal spolupracoval například se svým blízkým kamarádem, kytaristou a hráčem na citár Emilem Pospíšilem nebo Slávkem Janouškem. Na osm let staré desce Králíci, ptáci a hvězdy se potkal s moravskými kolegy Jaromírem Nohavicou (Podzimní) nebo Petrem Fialou z Mňágy a Žďorp (Kde jsou).

Plíhal je také autorem coververzí, pod názvem Neopouštěj rám přezpíval například skladbu Starry Starry Night od amerického písničkáře Dona McLeana.

Loňské album Vzdchoprázdniny zastihlo Karla Plíhala ve velmi melancholické náladě. Za desku dostal cenu Anděl v kategorii Folk & Country. (sli)