Kde najdeme přírodu nejméně dotčenou lidskou rukou?

David Šohaj

Pesimisté by si možná posteskli, že v roce 2019 už jen stěží najdeme přírodní výjevy, které nepoznamenala lidská ruka. Na jednu stranu vlastně mají pravdu – kulturními vlivy a mechanismy byly dnes již nějakým způsobem poznamenána snad všechna místa na naší planetě, na druhou stranu ale stále existuje docela slušná řádka míst, kde se člověk může kochat téměř panenskou přírodou. Ano, vyvstává otázka, jak dlouho něco takového ještě může vydržet a opravdu je dost možné, že za takových padesát nebo sto let bude všechno úplně jinak, nyní se ale pojďme podívat zase do přítomnosti.

Puerto Balandra

Puerto Balandra je izolovaná a neobydlená pobřežní oblast s osmi plážemi, mořskou lagunou a skalním útvarem známým jako El Hongo (neboli v překladu Mochomůrka). Tohle neuvěřitelné místo najdete nedaleko od mexické metropole La Paz v oblasti Baja California Sur. Slaná voda v laguně je jasně tyrkysová a jedinou civilizaci zde vlastně tvoří pár restaurací a zázemí pro potápěčské kurzy. Mexiko je pro své úchvatné přírodní výjevy dobře známé, takový unikát ale znovu najdete jen stěží.

Faerské ostrovy

Souostroví, které se nachází na severu Atlantického oceánu, legislativně přísluší Dánsku. Na celkem osmnácti ostrovech žije necelých 50 tisíc obyvatel a najdete zde opravdu nepřeberné množství přírodních krás. I přes dánskou příslušnost mají ostrovy velmi silnou a osobitou kulturu a vlastní tradice i jazyk. Města a vesnice vás překvapí čistotou a domy jsou zpravidla zdobeny ve spoustě pestrých barev. Z osmnácti ostrovů je sice pouze jeden neobydlený, i tak si zde ale najdete místa člověkem prakticky nedotčená. A ještě jedna zajímavost – místní obyvatelé ten jeden neobydlený ostrůvek vnímají jako úplně jiný národ.

Milford Sound

Milford Sound je neuvěřitelně nádherný fjord, který se nachází na novozélandském Jižním ostrově. Spadá pod národní park tematický pojmenovaný jako Fiordland. Ten je zase součástí přírodní rezervace Te Wahipounamu, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Nový Zéland je oblíbenou turistickou destinací a Milford Sound je často označován za to nejkrásnější, co tady můžete vidět. Krajina jako vystřižená z filmové ságy Pán prstenů je mimo jiné domovem dvou krásných vodopádů. Stirling Falls and Lady Bowen jsou každoročně navštěvovány spoustou milovníků panenské přírody. Oblast je sice poměrně hustě obydlená, přírodních krás zde ale najdete dostatek. Cestovatelé ocení rozvinutou infrastrukturu a kvalitní turistické služby. Dokonce i Rudyard Kipling, autor Knih džunglí, toto místo svého času navštívil a označil jej za osmý div světa.

Himaláje

Majestátní asijské pohoří se rozprostírá na území hned několika zemí. Nachází se tady deset ze čtrnácti největších světových hor, z nichž nejznámější je samozřejmě nejvyšší hora světa – Mount Everest. Zasněžené vrcholky hor jsou domovem mnoha turistických tras a ledovcových jezer. Najdete zde malebné kláštery s tradičními kulturami mnichů a mnoho malých vesniček, které téměř žijí vlastním životem. Mnoho lidí zde hledá duchovní osvícení, takže se nedivte, když zde narazíte na meditující skupinky nebo jednotlivce. Mount Everest je zase velkou výzvou pro dobrodruhy a horolezce. Každým rokem láká další a další odvážlivce. Taková výprava na nejvyšší vrcholek světa (8 848 metrů) ale rozhodně není pro každého, tak bacha!