Kdo dostane Oscara? Nejvíc nominací má Birdman a Grandhotel Budapešť

Redakce

Nejvíce nominací na 87. ceny americké filmové akademie Oscar ve všech kategoriích dnes získaly snímky Birdman a Grandhotel Budapešť. Oba při oznamování návrhů v Los Angeles posbíraly po devíti nominacích. Birdman už před nominacemi platil za favorita společně s dramatickým snímkem Chlapectví. Ten minulou neděli dostal tři Zlaté Glóby, a právě toto ocenění bývá důležitý ukazatel šancí na získání Oscara. Slavnostní vyhlášení proběhne v Los Angeles 22. února 2015.

Nominaci na cenu pro nejlepší má osm snímků. Kromě Birdmana a Grandhotelu Budapešť to jsou Americký sniper, Chlapectví, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho a Whiplash.

Mezi snímky nominovanými na nejlepší neanglicky mluvený film bude chybět český zástupce Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové, který se v prosinci nedostal do užšího výběru. Zato dostal patnáct nominací na Českého lva. (red)

Nominace – Oscar za rok 2014

Nejlepší film
Birdman, Grandhotel Budapešť, Americký sniper, Chlapectví, Kód Enigmy, Selma, Teorie všeho, Whiplash

Nejlepší režie
Alejandro González Iňárritu (Birdman), Wes Anderson (Grandhotel Budapešť), Richard Linklater (Chlapectví), Morten Tyldum (Kód Enigmy) a Bennett Miller (Hon na lišku)

Herec v hlavní roli
Steve Carell (Hon na lišku), Bradley Cooper (Americký sniper), Benedict Cumberbatch (Kód Enigmy), Michael Keaton (Birdman) a Eddie Redmayne (Teorie všeho)

Herečka v hlavní roli
Marion Cotillardová (Dva dny, jedna noc), Felicity Jones (Teorie všeho), Julianne Mooreová (Still Alice), Rosamund Pikeová (Zmizelá) a Reese Witherspoonová (Divoké historky)