Když Katarína Knechtová „spomalí“, je to dobré

Hana-Slivova

Na začátek hádanka: Hraje na kytaru, klavír i bicí, zpívá bosá, má zlaté šaty, zlatou desku za aktuální album Zodiak a čeká na ni skoro plný pražský Lucerna Music Bar. Kdo je to?

Češi sympatické Prešovance Kataríně Knechtové rozumějí. Znají všechny její snové texty a ochotně přistupují na zpěvaččinu hru: při každém pomalejším songu mávají nad hlavou rukama, při těch rychlejších tleskají do rytmu.
Katarína Knechtová v Lucerna Music BaruVčerejší koncert v Lucerna Baru v podstatě ničím nepřekvapil, celý večer se čekalo na radiový hit Spomal, který Katarína úplně na závěr dala jen s doprovodem akustické kytary a jemným zásahem piana.

Tenhle kabát skladbě velmi slušel; ostatně písničky v klidnějších polohách patřily v Lucerna baru celkově k těm povedenějším. Ať už jde o Všetko inak vyzerá, ve které se Katarína doprovázela na kytaru, nebo pianovou V tichu. Akustická verze vyloženě seděla i hitovce Za tebou z pehácké desky Deň mezi nedeľou a pondelkom, při filmovém songu Muoj Bože ("kdybych ji nezahrála, tak se nikam nepohneme") se pak Katarína nechala doprovázet cellem, což neznělo špatně, byť malinko kýčovitě. Ostatně podobně jako intro koncertu se zvukem tympánů nebo jakási mezihra, jíž dominoval zpěv racků.

Co takhle akustický set?
Není pochyb o tom, že Katarína Knechtová je jednou z nejtalentovanějších mladých zpěvaček a instrumentalistek v současném Československu. Naživo zpívá stejně dobře jako na desce, doprovodí se dokonce i na bicí, jak ukázala v písničce Nič nové, má sympatický pódiový projev a diváky dokáže ihned strhnout na svoji stranu. Problém je trošku jinde. Většina rockových, svižných písniček – ať už ze sólové desky Zodiack, nebo z obodbí Pehy – zní tak trošku stejně. Jsou podobně vystavené, nedočkáte se v nich žádné zásadní dynamiky a kromě Katarínina hlasu nenabízí v podstatě nic, čím by bylo možné si je v toku koncertu zapamatovat. Včera se na tom podepsal bohužel i tradičně slabý lucernový zvuk.

Katarína Knechtová zpívá vskutku "holčičí" texty, plné stínů, snů, přízraků a křídel. Nejsou to texty, které byste si pobrukovali každý den při práci, a na koncertě se v celém tom rockovém závoji trochu ztrácí. O to víc by stálo za to, poslechnout si Knechtovou a její kapelu v čistě akustickém setu, ze kterého by Katarína se svými instrumentálními schopnostmi, hudebními nápady i výrazným hlasem určitě vyčarovala hodně zajímavou hodinu a půl.  

Katarína Knechtová – Zodiak Tour
26. října 2009, Praha, Lucerna Music Bar

Témata:,